„I Ty startować możesz z nami”

„I ty, możesz startować z nami”. Pod tym hasłem działacze Koła nr 39 z Czarnej Białostockiej rozpoczęli program szkoleń, skierowany do młodzieży należącej do Polskiego Związku Wędkarskiego, naszego okręgu. Program ma na celu podniesienie umiejętności połowu ryb, w warunkach zawodów wędkarskich, w dyscyplinie spławikowej.

Ważnym elementem jest wspólne wędkowanie w gronie rówieśników, oraz późniejsze wyciąganie wniosków z popełnionych błędów, po zakończonych wspólnych treningach.

Program rozpoczęto od spotkania organizacyjnego, które odbyło się dnia 5 lutego, w Wasilkowskim Gimnazjum. Na spotkaniu tym, młodzi adepci sztuki wędkarskiej mieli możność zapoznania się z technikami połowu. ,,Pod okiem” doświadczonych wędkarzy z Czarnej Białostockiej wykonali zestawy. Przyswoili sobie dużo fachowych i cennych informacji.Realizując swój program, działacze spotkali się z młodzieżą nad zalewem w Czarnej Białostockiej, gdzie przeprowadzono pierwszy trening.

Na kolejny, zaproszono młodzież nad zalew w Dojlidach. Było to 7 maja. Datę tego spotkania nie przez przypadek organizatorzy wyznaczyli właśnie na ten dzień. Bo właśnie już następnego dnia, na tym zalewie miały się odbyć Mistrzostwa Okręgu, w kategoriach ,,kadetów” i ,,juniorów”. Młodzi wędkarze właśnie na nich będą mogli sprawdzić swoje nabyte umiejętności. Pogoda nie dopisała. Było zimno, padał deszcz. Lecz mimo takiego kaprysu aury, nad zalew przyjechało ich 22, z Czarnej Białostockiej, Białegostoku, Wasilkowa i Orli. Spotkanie prowadzili koledzy: Zbyszek Pieczko i Marek Romanowski. Przywieźli ze sobą zanęty, oraz przynęty. Omówili sposób przygotowania zanęt, oraz techniki nęcenia. A później wszyscy zajęli miejsca nad brzegiem zalewu i rozpoczęto połów ryb. W trakcie wspólnego wędkowania, prowadzący bacznie obserwowali poczynania młodych podopiecznych, udzielali bezcennych wskazówek. Z powodzeniem łowiono ładne płocie i krąpie.
Po skończonym treningu, wszyscy spotkali się przy wspólnym pieczeniu kiełbasek. Omawiano dzisiejsze spotkanie, korygowano popełnione dziś błędy. Było wiele pytań odnośnie jutrzejszego startu w mistrzostwach.

W trakcie treningu postanowiłem (przy okazji) sprawdzić stan czystości, nad brzegami zalewu. Dostałem bowiem sygnały od kolegów wędkarzy ze swego macierzystego Koła, że niestety jest znowu brudno. Nie wierzyłem, ponieważ 16 kwietnia po zakończonych zawodach Koła, przeprowadziliśmy akcję sprzątania brzegów zalewu. Chciałem na własne oczy przekonać się, czy tak naprawdę jest. Niestety. Była to prawda. Nad brzegami mnóstwo śmieci. Jak zwykle – opakowania po zanętach i przynętach. Papiery, reklamówki i opakowania po alkoholu. Mnóstwo tego było też bezpośrednio w wodzie. A sezon wędkarski właśnie się rozpoczął. Nie wiem jak trzeba przemawiać do tych ludzi. Ile czasu trzeba, aby do tych ,,ludzi bez mózgu” trafiło to, że sami sobie niszczą środowisko naturalne, że niszczą przyrodę.

Idąc brzegiem, spotykałem wielu wędkarzy łowiących tego dnia ryby. Stali dosłownie po ,,kostki w śmieciach”. Każdy mówił mi, że tak już było, gdy przyszli rano. Żaden z nich nie zareagował na ten stan rzeczy, chociaż regulamin wyraźnie mówi, o posprzątaniu stanowiska wędkarskiego. Gdy o tym mówiłem, bezczelnie patrzyli mi w oczy, z ironicznym uśmieszkiem na twarzy. A żeby było jeszcze śmieszniej, dowiedziałem się, że dwie godziny wcześniej kontrolowani byli przez patrol straży miejskiej, w towarzystwie policjanta. Ci ,,kontrolerzy” też nie zareagowali na taki stan rzeczy. Naprawdę szkoda!!!
Mam taki wniosek. Patrząc na taki stan rzeczy, może niech kierownictwo białostockich Dojlid opracuje i wprowadzi w życie uchwałę (w trybie natychmiastowego wykonania), o karaniu wędkarzy karą pieniężną, czyli mandatem – powiedzmy o wysokości 500,00zł. Może w ten sposób ludzie się opamiętają. Taka uchwała jest potrzebna, JAK RYBIE WODA!!! Przepraszam, że poruszyłem ten temat (przy okazji), ale myślę że trzeba o tym mówić. Chciałem na koniec serdecznie podziękować Zbyszkowi i Markowi, za poświęcenie swojego czasu i wykonywanie naprawdę ,,dobrej roboty”, za zajęcie się młodzieżą i przekazaniu jej bardzo cennych wskazówek. Z programem ,,I ty możesz startować z nami” trafiliście w DZIESIĄTKĘ!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.