Na lodzie uważać trzeba
Upalne lato już na dobre odeszło w zapomnienie. Być może już za kilka dni szara i brudna jesień zamieni się w srogą, mroźną zimę. A gdy już posypie i pomrozi to cała masa opatulonych do granic możliwości wędkarzy, obładowana wymyślnym sprzętem ruszy na zamarznięte rzeki i zbiorniki w poszukiwaniu dorodnych okoni i płoci.
W ruch pójdą świdry, pierzchnie, mormyszki i kiwoki. W tej całej wędkarskiej zabawie należy jednak pamiętać o tym aby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Magia „pierwszego lodu” kusi i niejednokrotnie powoduje, że niedoświadczony wędkarz traci zdrowy rozsądek.
Zmierz grubość lodu
Zanim wejdziesz na lód sprawdź czy tafla ma odpowiednią grubość. Pokrywa o grubości 5-7 cm co prawda potrafi utrzymać jednego dorosłego człowieka, ale ryzyko przebywania na lodzie o takiej grubości jest bardzo duże. Lód o grubości 12 cm i większej daje już pewne poczucie bezpieczeństwa zwłaszcza gdy pokrywa lodowa jest przezroczysta, bez pęcherzyków powietrza. Podczas marszu po tafli stale obserwuj kolor lodu. Nagła zmiana w kolorze lub strukturze lodu może sygnalizować np. niebezpieczne oparzelisko w pobliżu. Dotyczy to zwłaszcza zalewu Siemianówka gdzie dość licznie występują rozległe podłoża torfowe sprzyjające temu zjawisku. Unikaj też miejsc pod mostami, na różnego rodzaju przewężeniach oraz w pobliżu niezamarzniętych źródeł i dopływów.
Pamiętaj o wyposażeniu
Dobry, markowy jedno lub dwuczęściowy kombinezon będzie doskonałym uzupełnieniem zimowej wyprawy na ryby. Doskonale ochroni Ciebie przed zimnem, wiatrem a co najważniejsze utrzyma na wodzie w razie załamania lodu.
Przymocowana do pasa kombinezonu asekuracyjna linka zakończona rzutką oraz donośny gwizdek znacznie poprawią Twoje szanse w razie wypadku. Zaopatrz się także w kolce lodowe (dostępne w sklepach wędkarskich) i zawieś je na szyi. W niebezpiecznej sytuacji mogą Tobie uratować życie.
Pierzchnia a nie świder
Na pierwszy lód zamiast świdra polecam pierzchnię. Lód nie jest jeszcze gruby i nie ma sensu taszczyć ze sobą ciężkiego świdra. Pierzchnia dodatkowo będzie spełniała rolę pożytecznego narzędzia do badania wytrzymałości i grubości pokrywy lodowej. Jeszcze przed wejściem na lód schowaj do wodoszczelnego pudełka swoje dokumenty. Doskonale nadaje się do tego również foliowa torebka z zapięciem strunowym. Pomyśl też o wodoszczelnym zabezpieczeniu telefonu komórkowego.
Staraj się nie łowić samotnie.
Nie odchodź za daleko od innych wędkarzy.W razie wypadku wędkarz łowiący obok będzie mógł Tobie pomóc. Przed wyprawą poinformuj rodzinę lub znajomych na jakie łowisko się udajesz i nigdy nie wędkuj do zapadnięcia zmroku.
Uważaj z alkoholem
A co na rozgrzewkę? Dobrym rozgrzewającym napojem będzie gorąca herbata z malinami bądź z cytryną i z miodem w termosie. Doskonale sprawdzi się też gorący bulion. Natomiast nigdy nie stosuj alkoholu jako środka rozgrzewającego. Alkohol daje jedynie złudne poczucie ciepła. W dodatku po spożyciu dużej ilości alkoholu „puszczają wszelkie hamulce” bezpiecznego zachowania na lodzie. A bezpieczny pobyt na lodzie gwarantuje nam zachowanie zdrowia a być może i życia.
Fot: internet