Spotkanie braci wędkarskiej nad Narwią

Na zawody wędkarskie o PUCHAR OKONIA czekaliśmy z niecierpliwością. A to dlatego, że dzięki napiętemu kalendarzowi imprez wędkarskich w naszym okręgu i nie tylko, musieliśmy je przenieść na późniejszy termin.
Towarzyskie zawody wędkarskie ,,II PUCHAR OKONIA” odbyły się w niedzielę 10 SIERPNIA. Miejscem zmagań zawodników była piękna w tym zakątku Podlasia rzekaNAREW. A same zawody odbyły się w miejscowości ŁAŚ TOCZYŁOWO.

Niedziela przywitała nas bardzo piękną pogodą. Pomimo niewielkich chmur na niebie i lekkim wietrzyku, było bardzo ciepło. Na starcie tegorocznych zawodów stanęło 21 zawodników, reprezentujących dwa Koła PZW okręgu białostockiego, a mianowicie Koło Miejskie nr 39 z Czarnej Białostockiej (koledzy zaproszeni na zawody) i białostocki ,,Okoń” – gospodarz zawodów.

Zawody miały charakter towarzyski (bez stanowisk wędkarskich), a każdy z zawodników miał możliwość wybrania sobie stanowiska wędkarskiego, które znajdowało się określonych granicach. Metody połowu były dowolne, ale zgodne z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW.
O godzinie 7:30 nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów. Po krótkim powitaniu zawodników przez sędziego głównego zawodów – Prezesa Koła i omówieniu regulaminu zawodów, wszyscy udali się aby rozpocząć połów. Tego dnia do wagi ryb nie zaliczaliśmy uklei, kiełbi i jazgarzy. Ustanowiliśmy także wymiar ochronny dla patrona Koła – OKONIA, do 18cm.

Dominowali zawodnicy, którzy tego dnia preferowali ,,spławik”. Byli także zawodnicy łowiący na spining, oraz koszyczek. Byliśmy bardzo ciekawi jak będzie dzisiaj z rybą, bo przecież ostatnie miesiące dowiodły, że z rybą wszędzie było ,,krucho”. Nie mniej jednak byliśmy wielkimi optymistami. Chodząc po brzegu obserwowaliśmy łowiących. Pierwsze minuty zawodów potwierdziły nasze przypuszczenia. Dominowała ukleja, oraz kiełb. Te złowione rybki wędrowały z powrotem do wody. Z biegiem czasu do siatek zawodników zaczęły trafiać pierwsze płotki i krąpie. Dochodziły nas słuchy o połowach przez spiningistów pierwszych okoni.

Poziom wody w Narwi spadł znacznie. Uciąg był niewielki, bo na zestawach mocowano spławiki o wadze 3-4 gram. Kilku zawodników łowiących metodą gruntową miało co prawda na haczykach duże ryby, ale wynikiem końcowym było ich wyprostowanie. Zaczęto także łowić pierwsze klenie i leszcze. Były także i akcenty mniej przyjemne, a co gorsza ,,wołające o pomstę do nieba!!!”. Otóż niektóre odcinki brzegów tej pięknej rzeki pełne były ,,wizytówek”, które pozostawiali po sobie oczywiście nasi bracia wędkarze, łowiący tu wcześniej. Opakowania po zanętach, pudełka po robakach, puszki po piwie i butelki po alkoholu. Oczywiście znalazło się to wszystko w naszych workach po śmieciach.

O godzinie 13:00 w sekretariacie zawodów czekała już przygotowana waga. Zaczęli schodzić się pierwsi zawodnicy, ze swoją ,,zdobyczą”. Ryby były ważone, a ponieważ były w dobrej kondycji zostały wpuszczane z powrotem do wody. Padały wyniki ponad kilogramowe, a więc można było w tym dniu złowić ryby. Płocie, krąpie, leszcze, okonie, klenie – te gatunki ryb dziś dominowały.

Na zawodników,gości zaproszonych i osób towarzyszących czekał także poczęstunek, przygotowany przez organizatora zawodów, czyli Koła ,,Okoń”. Wspaniałe kiełbaski, krupnioki i kiszka z grilla serwowane były wszystkim uczestnikom dzisiejszych zawodów, przez NADWORNEGO KUCHARZA KOŁA, imć KAROLA GUSTAWUSA SAWICKIEGO – na co dzień członka naszego Zarządu. Jak zwykle smakowały wybornie!!!

I oto nadeszła chwila oficjalnego zakończenia ,,II Pucharu Okonia”. Prezes i wiceprezes Koła wręczali zwycięzcom pamiątkowe puchary, statuetki i dyplomy, czyli nagrody honorowe. Po raz kolejny przeżyliśmy wspaniałą przygodę wędkarską.

OFICJALNE WYNIKI ZAWODÓW

KATEGORIA INDYWIDUALNA
1.Grzegorz Kuklicz (Koło PZW Czarna Białostocka) – 1.520pkt
2.Zbigniew Pieczko (Koło PZW Czarna Białostocka) – 1.468pkt
3.Zbigniew Wróblewski (Koło PZW ,,Okoń”) – 1.288pkt
4.Andrzej Martyniuk (Koło PZW ,,Okoń”) – 1,140pkt
5.Kamil Leszczuk (Koło PZW ,,Okoń”) – 990pkt
6.Radosław Kalicki (Koło PZW ,,Okoń) – 820pkt (spining)
7.Tomasz Zduński (Koło PZW ,,Okoń”) – 816pkt
8.Kamil Bielski (Koło PZW ,,Okoń”) – 454pkt
9.Ryszard Kotowicz (Koło PZW ,,Okoń”) – 438pkt
10.Robert Białous (Koło PZW ,,Okoń”) – 422pkt
11.Kamil Szubert (Koło PZW ,,Okoń) – 286pkt (kadet Koła)
12.Marcin Sawicki (Koło PZW ,,Okoń”) – 284pkt
13.Ireneusz Dudar (Koło PZW ,,Okoń”) – 274pkt (spining)
14.Rafał Wieliczko (Koło PZW ,,Okoń”) – 122pkt (kadet Koła)
15.Norbert Zadykowicz (Koło PZW ,,Okoń”) – 96pkt
16.Jan Granacki (Koło PZW ,,Okoń”) – 78pkt
17.Franciszek Utko (Koło PZW ,,Okoń”) – 66pkt
18.Maciej Wróblewski (Koło PZW ,,Okoń”) – 18pkt (najmłodszy zawodnik)
19.Tadeusz Sidorowicz, Robert Borowski, Jerzy Miśkiewicz-Szmyga – 0pkt.

KATEGORIA ,,NAJLEPSZY FORUMOWICZ”
Zbigniew Pieczko (Koło PZW Czarna Białostocka)

KATEGORIA ,,NAJWIĘKSZA RYBA ZAWODÓW”
Zbigniew Wróblewski (Koło PZW ,,Okoń”) – leszcz 1.180pkt
Zbigniew Pieczko (Koło PZW Czarna Białostocka) – kleń 1.064pkt
Tomasz Zduński (Koło PZW ,,Okoń”) – płoć 220pkt
Ireneusz Dudar (Koło PZW ,,Okoń”) – okoń 178pkt

Ciekawostki z zawodów:
1.ogółem zawodnicy złowili 10.580kg ryb
2.klenia o wadze 0,724kg złowił spiningista, kol. Radosław Kalicki
3.największy pechowiec zawodów – kol. Robert Białous (na dużej rybie połamał wędkę)
4.najmłodszy zawodnik miał 10 lat, najstarszy – 50 lat
5.dwie ponad kilogramowe ryby stracił kol. Andrzej Martyniuk (brak podbieraka)

Dziękuję serdecznie kolegom z Zarządu Koła PZW ,,Okoń”, za okazaną pomoc przy organizacji zawodów.
Sponsorem honorowych nagród było Koło PZW ,,Okoń” Białystok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.