12 lat minęło
Czarna Białostocka to liczące około 12 tys. mieszkańców miasteczko. Mało jest tu rodowitych czarnowiaków i większość to przyjezdni robotnicy którzy w latach siedemdziesiątych w poszukiwaniu pracy postanowili zamieszkać w robotniczym miasteczku.
Zatrudniali się głownie w FMR Agromet. Nowa społeczność lokalna szybko nawiązała chęć działania na rzecz rozwoju nowo powstałych osiedli. Jedną z inicjatyw społecznych było powstanie dobrze znanego przez podlaskich wędkarzy zalewu wodnego Czapielówka. Reklama tego zbiornika pod względem wizualnym raczej nie jest potrzebna. Otulina Puszczy Knyszyńskiej przez kilka ładnych lat zrobiła swoje. Przyjezdni wędkarze również z innych regionów Polski potwierdzają nasze opinnie o urokliwym klimacie tego miejsca.
Zalew został wykopany na połączeniu trzech niewielkich cieków wodnych. Przemieszczanie się zarówno wędkarzy jak i turystów wokół zalewu było utrudnione z powodu braku przejść nad dopływami i trzeba było sprawę wziąć w swoje ręce. Organizacją budowy pierwszych solidnych kładek w 2001r. zajął się Zarząd Koła Miejskiego nr.39 i Agromet 78. Doswiadczenie robotnicze i organizacyjne lokalnych wędkarzy i działaczy nie sprawiło większych problemów z realizacją zadania. Trzy nowe kładki służyły mieszkańcom, wędkarzom i turystom którzy mogli podziwiać uroki tego miejsca podczas spacerów wokół zalewu przez 12 lat. Puszcza oraz sam zbiornik przypomniały, że czas na mały remoncik przed nowym sezonem turytycznym. Obecne kładki nie nadawały sie do bezpiecznego przechodzenia.
Nie mogliśmy zawieść naszych starszych kolegów wędkarzy którzy z powodu podeszłego wieku nie mogli już uczestniczyć w budowie nowych przejść. Padło hasło: Jak nie my to kto ? Nadleśnictwo Czarna Białostocka przeznaczyło odpowiednie środki finansowe na zakup potrzebnych materiałów i organizacja i budowa kładek należała już do nas. Myślę, że starsi koledzy którzy przekazali nam pałeczkę będą dumni z działalności organizacyjnej Koła Miejskiego nr.39 którą przed laty sami zapoczątkowali. A wy oceńcie to sami. Zapraszamy wiosną do Czarnej.
Podziękowania dla Nadleśnictwa Czarna Białostocka za wkład finansowy oraz wszyskim wędkarzom biorącym udział w realizacji zadania.
Zarząd Koła Miejskiego nr.39 w Czarnej Białostockiej.