Znakowanie Sokołdy – zasada „złów i wypuść”.

W związku z wejściem od 01.01.2013 r. zakazu zabierania pstrągów potokowych i lipieni na rzece Sokołda od miejscowości Straż do miejscowości Międzyrzecze, w dniu 21 grudnia 2012 razem z kolegą Mariem z Klubu Barwena oznakowaliśmy rzekę Sokołdę.

Pomimo mroźnej i śnieżnej pogody udało nam się dotrzećwe wszystkie miejsca, w których to powiesiliśmy tablice przypominające wędkarzom o nowej zasadzie obowiązującej w naszym okręgu. Niestety nie z każdego miejsca wyjechaliśmy o własnych siłach 😉 Podczas dojeżdżania do rzeki w miejscowości Międzyrzecze niestety zakopaliśmy się. Pan traktorem wyciągnął nas, a spalone wcześniej sprzęgło spowodowało, że do Białegostoku przyciągnął nas na krótkim sznurku kolega Maciek.

Tablice, które otrzymaliśmy od PZW Okręg w Białymstoku niestety według Nas są wykonane niepoprawnie. W związku z tym, że na tablicach znajduje się informacja w języku angielskim, co według nas jest niedopuszczalne, zwróciliśmy się do władz Okręgu z prośbą o wykonanie nowych tablic, na których zamiast napisu „no –kill” będzie napisane zakaz zabijania i zabierania złowionych pstrągów potokowych i lipieni, lub też informacja w stylu, że „na danym odcinku rzeki obowiązuje zasada złów i wypuść co do dwóch gatunków ryb tj. pstrąga potokowego i lipienia”. Miejmy nadzieję, że władze Okręgu przychylą się do Naszej prośby i obecne tablice powymieniamy na nowe jak najszybciej będzie to możliwe.

Jutro tj. 28.12.2012 jedziemy znakować Czarną Hańczę gdzie też od 01.01.2013 na odcinku od granicy Wigierskiego Parku Narodowego w miejscowości Studziany Las do mostu drogowego w miejscowości Głęboki Bród obowiązywać będzie zasada „złów i wypuść” dotycząca pstrągów potokowych i lipieni.

Koledzy! Postarajmy się wykorzystać jak najbardziej możliwość utworzenia naprawdę fajnego odcinka rzeki. Mimo braku odpowiednich zapisów, starajmy się usuwać zadziory z haków oraz wypuszczać ryby z zachowaniem jeszcze większej ostrożności. Wygrzebując aparat przetrzymujmy ryby w wodzie i co najważniejsze wszczepmy wędkarzom na tym odcinku wzajemne kontrolowanie się podczas łowienia.

Foto: Mariusz Waszkiewicz (Mario)

Tekst: Jędrzej Grygoruk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.