Wójt Gminy Orla rozdał puchary

photo26

Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego ,,Miętus” z Orli był organizatorem spławikowych zawodów wędkarskich, które były PIERWSZYMI zawodami w tym Kole. Były to spławikowe zawody wędkarskie o ,,PUCHAR WÓJTA GMINY ORLA”. Zawody zorganizowano dnia 1 MAJA 2009 roku, na uroczym zbiorniku położonym opodal starej cegielni w ANTONOWIE. Zbiornik ten, to stare po wyrobisko gliny, którą pozyskiwała cegielnia. W pierwszej połowie lat 70-tych zakończono tu wydobywanie gliny.

Po napełnieniu się wyrobiska wodą, służy on wędkarzom i jest pięknym zbiornikiem, regularnie zarybianym przez Zarząd Okręgu PZW w Białymstoku. Głębokość zbiornika jest różna. W najgłębszym miejscu dochodzi nawet do 11 metrów. Rybostan jest tu bardzo bogaty i różnorodny. Występuje dużo gatunków ryb, a mianowicie: węgorz, karp, płoć, okoń, karaś, sum, szczupak, amur, leszcz, krąp, jaź, lin. Dominuje jednakże ryba typowo zawodnicza, czyli ukleja. Nie należy zapominać tu jednak o miętusie, którego wizerunek znajduje się właśnie w logo Koła. Głównym pomysłodawcą organizacji tych zawodów był sam Prezes Koła ,,Miętus”, znany i ceniony społecznik na niwie wędkarskiej – MAREK CHMIELEWSKI. W realizacji jego pomysłu pomagali oczywiście członkowie Zarządu Koła.

O godzinie 4:30, nad zbiornikiem zaczęli pojawiać się pierwsi zawodnicy. Reprezentowali oni Koła PZW z naszego okręgu. Ostatecznie na liście startowej znaleźli się zawodnicy z Kół PZW z: Orli ,,Miętus”, Hajnówki (,,Gryfskand”, Miejskie i ,,Perkoz”), Czeremchy i Bielska Podlaskiego. W sumie 22 zawodników. I co jeszcze zasługuje na uwagę !!! Razem z zawodnikami na dzisiejsze zawody przyjechali także Prezesi tych Kół. Wielkie brawa !!!

Zawody rozegrano w dwóch turach, po 2,5 godziny każda.
Nad całością imprezy czuwała główna komisja sędziowska, w składzie:

1.Krzysztof Kozłowski – sędzia główny zawodów
2.Mirosław Sadowski – zastępca
3.Maciej Jankowski – sekretarz.

Dzielnie wspomagali ich sędziowie kontroli, powołani z Bielska Podlaskiego i Orli. Po odprawie i losowaniu stanowisk, zawodnicy udali się na swoje miejsca.

Pierwsza tura rozpoczęła się o godzinie 6:00. Wszyscy mieli trudności z łowieniem, ponieważ wiał bardzo porywisty wiatr. Poza tym pogoda dopisała, świeciło słońce i odczuwało się bardzo przyjemną temperaturę powietrza. Zawody rozgrywano w wariancie ,,żywa ryba”, według RAPR PZW.
Metody połowu były różne. Od wędzisk długich – do typowych ,,odległościówek”. Wkrótce też zaczęły się pierwsze brania. I jak to jest przeważnie na zawodach, dominowała ryba drobna – ukleja, płotka, okonik, oraz niewymiarowe karpiki.
Sygnał oznajmia koniec pierwszej tury. Komisja wagowa udaje się na stanowiska zawodników. Ryby są ważone, a sędzia sekretarz zapisuje wyniki w kartach startowych. Turę wygrywa zawodnik Koła PZW z Hajnówki Miasto – Artur Kiślak. Jego wynik to 3.230pkt, a największą rybą złowioną przez niego jest karp, o wadze 1.100kg i długości 38 centymetrów. Jak się okazało na koniec zawodów, to właśnie ten karp zwyciężył w kategorii ,,największa ryba zawodów”. Krótki odpoczynek, posilanie się i losowanie stanowisk do drugiej tury.

I oto sygnał oznajmiający rozpoczęcie zmagań. Przedtem jednak rutynowe czynności – zbrojenie sprzętu, mierzenie gruntu, przygotowanie zanęt i przynęt.
Po chwili pierwsze brania i pierwsze łowione ryby. Scenariusz się powtarza. Rybki są niewielkie. Znowu ukleje, płotki, okonie, krąpie….no i oczywiście niewielkie karpiki. I znowu łowienie utrudnia silny wiatr.
Na reszcie koniec zawodów. Oto rozlega się końcowy sygnał zawodów. A więc wędki z wody. Zawodnicy pozostają na swoich stanowiskach, w oczekiwaniu na przyjście komisji wagowej. I tu organizator miał ogromnego pecha. Nowo zakupiona waga elektroniczna – specjalnie na te zawody, odmówiła posłuszeństwa. Jednak w krótkim czasie znaleziono drugą wagę, tak że dość sprawnie i szybko zważono na niej ,,zdobycze” zawodników.
Najlepszym zawodnikiem w tej turze został wędkarz Koła PZW ,,Miętus” z Orli – Andrzej Kubajewski, uzyskując wynik 3.070pkt. Największą rybą w tej turze był 36 centymetrowy karp, którego złowił Andrzej Nieciejewski z Koła Miejskiego w Hajnówce.

Zawodnicy przychodzą pod sekretariat zawodów. Płonie tu ognisko, oczekują przygotowane przez organizatora kiełbaski i napoje. Humory dopisują, wrażeń m oc. Wszyscy wspólnie stwierdzają, że dzisiejsze zawody były wspaniałą przygodą wędkarską.Komisja główna zawodów ustala teraz kolejność zajętych miejsc, wypisuje pamiątkowe dyplomy. Już wszystko jasne. Prezes Koła – Marek Chmielewski zaprasza wszystkich na uroczystość zakończenia zawodów. Wita serdecznie przybyłych na zawody gości honorowych, w osobach: Pana Wójta Gminy Orla – mgr Piotra Selwesiuka, zastępcę Komendanta Placówki Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych – Pana porucznika Pawła Borowika, oraz Przewodniczącego Rady Gminy Orla – Pana Aleksandra Klima. Przedstawia także sponsorów. Oczywiście dziękuje za ufundowane upominki.
Goście honorowi witają wszystkich, dziękując za udaną imprezę organizatorowi. Dziękują także wszystkim zawodnikom, za sportową i uczciwą rywalizację, gratulują uzyskanych wyników.
Następuje moment ogłoszenia wyników i nagrodzeniu trzech pierwszych zawodników. Są to pamiątkowe puchary, dyplomy i upominki rzeczowe. Zwycięzcę dekoruje sam Pan Wójt. Jest to piękny, kryształowy puchar. Nagrodzony jest także zawodnik, który zwyciężył w kategorii ,,największa ryba zawodów”. Są to akcesoria wędkarskie, ufundowane przez jednego ze sponsorów. Następnie głos zabiera Prezes Koła PZW ,,Gryfskand” z Hajnówki – Jurek Lachocki. Oprócz podziękowań z jego strony, wręcza zwycięzcy pamiątkowy dyplom od swego Koła i pamiątkowy znaczek, wydany z okazji jubileuszu 30-lecia powstania jego Koła. Taki sam znaczek wręcza także Panu Wójtowi.
Zawody dobiegają końca. Prezes Koła – Marek Chmielewski obiecuje wszystkim, że zawody o Puchar Wójta będą miały kontynuację w latach następnych.

Sponsorami dzisiejszych zawodów byli:
1.Wójt Gminy Orla – mgr Piotr Selwesiuk (sponsor główny i patron zawodów)
2.Pan Paweł Parafieniuk – właściciel sklepu wędkarskiego ,,Przynęta” z Bielska Podlaskiego
3.Koło PZW ,,Miętus” w Orli.

OFICJALNE WYNIKI ZAWODÓW
I miejsce – Andrzej Kubajewski (Koło PZW ,,Miętus” Orla) – 4.590pkt
II miejsce – Artur Kiślak (Koło PZW Hajnówka Miasto) – 3.580pkt
III miejsce – Andrzej Nieciejowski (Koło PZW Hajnówka Miasto) – 2.950pkt

Kategoria ,,największa ryba zawodów
Artur Kieślak (Koło PZW Hajnówka Miasto) – karp 1.100kg, 38centymetrów.

Ja, ze swej strony składam podziękowanie:
1.organizatorowi zawodów, Zarządowi Koła PZW ,,Miętus” – za wzorowe przygotowanie zawodów.
W szczególności słowa uznania składam Prezesowi Koła – Markowi Chmielewskiemu za wspaniały pomysł organizacji tych zawodów i za ogrom pracy w to włożony, za wzorowe dopatrzenie wszystkiego
2.sędziom – za sprawne i obiektywne sędziowanie
3.zawodnikom – za stworzenie niezapomnianej atmosfery zawodów, za sportową i uczciwą rywalizację
4.wszystkim sponsorom – za stworzenie bogatej oprawy zawodów
5.Zarządowi Koła PZW ,,Miętus” w Orli – za zaproszenie mnie i moich kolegów z Zarządu Koła PZW ,,Okoń” z Białegostoku, na te wspaniałe zawody.

Na koniec moja prywatna dygresja.
Bardzo mile i smakowicie wspominam te wspaniałe ziemniaki a ogniska, pyszne kiszone ogórki prosto z dębowej beczki, oraz smakowitą ,,swojską” słoninkę. Takie wspaniałe rzeczy jadłem ostatnio wiele lat temu i właśnie na tych zawodach miałem sposobność przypomnienia ich wspaniałego smaku. Kto tego dziś nie spróbował – niech żałuje!!! Naprawdę ,,niebo w gębie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.