Tym razem spiningiści górą

31 zawodników stanęło na starcie ,,I Zawodów Podlaskiego Klubu Wędkarskiego”, które odbyły się 1 maja 2008 roku, w miejscowości ŻÓŁTKI, na rzece NAREW. Wędkarze łowili tego dnia dwiema metodami: spławik i spinning. O kolejności zajętych miejsc decydowały wyniki uzyskane przez zawodników właśnie z tych dwóch dyscyplin. Skład głównej komisji sędziowskiej zawodów stanowili koledzy sędziowie z Koła PZW ,,Okoń” Białystok: – Andrzej Białous – sędzia główny zawodów, – Dariusz Dziemianowicz – zastępca, – Mirosław Łopata – sędzia sekretarz zawodów 

Na miejsce zawodów przyjechaliśmy o godzinie 6:30. Stanowiska wędkarskie były już wyznaczone. Przyjęliśmy je bez zastrzeżeń. Na nich to właśnie mieli startować ,,spławikowcy”. ,,Spiningiści” nie mieli swoich stanowisk, a ich teren połowu wyznaczały dwa jazy na Narwi. Powoli zaczęli zjeżdżać się pierwsi zawodnicy. Potwierdzali swój start w sekretariacie zawodów.

Godzina 7:30. Lista startowa zostaje zamknięta. Okazuje się, że udział w dzisiejszych zawodach swój akces złożyło: 23 ,,spławikowców” i 8 ,,spiningistów”. Sędzia główny zawodów uroczyście otwiera historyczne zawody Podlaskiego Klubu. Omawia regulamin zawodów. Pytań nie ma. Sędzia sekretarz przeprowadza losowanie stanowisk. Spiningiści już udali się na łowisko. Wkrótce i zwolennicy spławika rozchodzą się na swoje stanowiska. Pogoda dopisuje. Jest ciepło, chociaż wiatr jest stosunkowo duży. A samo łowisko? Bardzo szybki nurt Narwi sprawia, że zawodnicy zakładają spławiki 25, a nawet 30 gramowe. To wina ,,położonych” jazów – jak mówią sami wędkarze. Bardzo trudne łowisko, więc będą trudności z połowem. Wszyscy stawiają na sympatyków spiningu. Jedynie oni mogą zająć dzisiaj czołowe miejsca. Ale o tym mieliśmy się przekonać na zakończeniu zawodów.
Godzina 9:00. Zawody zaczynają się. Dominują długie wędziska, zestaw skrócony. Mijają minuty. Rezultatów brak. Teraz większość zawodników zaczyna łowienie na wędki krótkie, tzw. ,,uklejówki”. To może dać efekty. Tak też się staje. Zawodnicy łowią pierwsze ukleje. Nadchodzą też pierwsze wiadomości od spiningistów. Łowią już szczupaki. Ale niestety – niewymiarowe. Wracają z powrotem do wody.
Jesteśmy na terenie zawodów, obserwujemy łowiących. Nic się nie zmienia. Dominuje bardzo drobna rybka: ukleje, płoteczki, krąpiki. Właśnie obok nas przechodzi zawodnik łowiący na spining. I tu małe zaskoczenie. Zawodnikiem tym jest Zdzisio Chrzanowski z ,,Sazana”. Przecież to specjalista od połowu na wielu zawodach uklejek. Dziś w ręku trzyma spining. Takim go jeszcze nie znaliśmy. I tu następne zaskoczenie. Pokazuje nam złowionego przez siebie szczupaka, oczywiście wymiarowego. Przyjmuje od nas gratulacje.

Czas zawodów zbliża się do końca. Jest godzina 12:00, pora więc na ważenie dzisiejszych zdobyczy. Udajemy się z wagą na końcowe stanowiska. Ryby są ważone, a wyniki wpisywane do kart startowych. Tak jak przypuszczaliśmy, są one małe. Są też zawodnicy ,,zerowi”. Nic na to nie można poradzić. Przy sekretariacie zawodów czekają już łowcy ryb drapieżnych. Pięciu z nich przedstawia swoje ryby do wagi. Są to oczywiście szczupaki. A więc przepowiednie sprawdziły się. Tym razem spiningiści są lepsi. Niestety, trzej zawodnicy są ,,zerowi”. Owszem, łowili również dzisiaj szczupaki – niestety ich wymiar nie pozwolił do zabrania ich ze sobą.
Krótka przerwa poświęcona jest na posiłek. Zawodnicy z apetytem jedzą wspaniały bigos z białą kiełbasą. Jest również wspaniała babka ziemniaczana. To poczęstunek od organizatora dzisiejszych zawodów.

Zbliża się moment na który wszyscy oczekiwali. To oficjalne ogłoszenie wyników. Prezes Podlaskiego Klubu wita serdecznie przybyłych w trakcie trwających zawodów gości, w osobach: Prezesa Zarządu Okręgu – Zbigniewa Matusewicza i Dyrektora Biura ZO – Jerzego Łuckiego. Sędzia główny odczytuje oficjalne wyniki zawodów.
Trzech pierwszych zawodników otrzymuje pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe – talony do wykorzystania w sklepach wędkarskich. Zwycięzca otrzymuje także pamiątkową statuetkę z rąk Dyrektora Biura ZO. Zawodnicy którzy zajęli miejsca od IV do VI, otrzymują pamiątkowe dyplomy. Jest też pamiątkowy dyplom i nagroda rzeczowa dla łowcy największej ryby zawodów. Jeszcze tylko opuszczenie flagi z masztu i zawody zostają zamknięte. Do zobaczenia za rok!!!

Jako sędzia główny, chciałbym serdecznie podziękować:
– organizatorowi dzisiejszych zawodów, za ich wspaniałe przygotowanie
– zawodnikom, za miła i serdeczną atmosferę dzisiejszych zawodów
– sędziom, za sprawne przeprowadzenie zawodów
– sponsorom, za ufundowanie nagród.

OFICJALNE WYNIKI ZAWODÓW
spining
1.Kaczurak Artur (Koło ,,Skish” Białystok) – 870pkt – ZWYCIĘZCA
2.Chrzanowski Zdzisław (Koło ,,Sazan” Białystok) – 720pkt
3.Ciszyński Krzysztof (Koło ,,Płoć” Białystok) – 705pkt
4.Łapiński Adam (Koło ,,Okoń” Białystok) – 630pkt
5.Ćwikowski Adam (Koło ,,Okoń” Białystok) – 620pkt

spławik
6.Marcińczyk Mateusz (Koło Nr1 Białystok) – 545pkt
7.Ciborowski Bogusław (Koło ,,Amur” Białystok) – 515pkt
8.Sosnowski Maciej (Koło Nr1 Białystok) – 400pkt
9.Rafał Wieliczko (Koło ,,Okoń” Białystok) – 360pkt
10.Waleśko Patryk (Koło ,,Sazan” Białystok) – 350pkt
11.Stepaniuk Jan (Koło ,,Sazan” Białystok) – 220pkt
12.Macutkiewicz Grzegorz (Koło Czarna Białostocka) – 180pkt
13.Protasiuk Roman (Koło ,,Pstrąg” Białystok) – 165pkt
14.Pieczko Zbigniew (Koło Czarna Białostocka) – 130pkt
15.Goroszkiewicz Anatol (Koło ,,Sazan” Białystok) – 95pkt
16.Bobiński Zdzisław (Koło ,,Sazan” Białystok) – 90pkt
17.Kamil Leszczuk (Koło ,,Okoń” Białystok) – 75pkt
18.Wieliczko Piotr (Koło ,,Sazan” Białystok) – 55pkt
19.Żyża Jan (Koło ,,Pstrąg” Białystok) – 35pkt
20.Kobeszko Zbigniew (Koło Miejskie Białystok) – 30pkt
21.Łukasz Półtorak (Koło ,,Okoń” Białystok) – 20pkt
Oleksza Waldemar (Koło ,,Sazan” Białystok) – 20pkt
23.Cezary Cieślewski (Koło ,,Sazan” Białystok) – 5pkt

Zawodnicy zerowi
1.Baraszko Cezary (Koło ,,Okoń” Białystok) – spining
2.Snarski Jarosław (Koło ,,Sazan” Białystok) – spining
3.Sokołowski Wojciech (Koło ,,Okoń” Białystok) – spining
4.Jabłoński Arkadiusz (Koło ,,Płoć” Białystok) – spławik
5.Kulesza Dariusz (Koło Wasilków) – spławik
6.Jabłoński Marcin (Koło ,,Płoć” Białystok) – spławik
7.Emilia Kondrusik (Koło ,,Sazan” Białystok) – spławik
8.Kasperowicz Andrzej (Koło Czarna Białostocka) – spławik

Największa ryba zawodów
Kaczurak Artur (Koło ,,Skish” Białystok) – szczupak (waga 0,870kg, długość 53cm).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.