Sekcja rzutowa czyli Mistrzostwa Koła

Rzutowe Mistrzostwa Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Wasilkowie planowane były już jakiś czas temu. Dlatego termin zawodów znaliśmy od dawna. Rodziło się pytanie: ,,Jak będzie 26 kwietnia?”. Bo przecież miały być rozegrane na powietrzu, po długich treningach w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej. Z uwagą obserwowaliśmy prognozy pogody. Zapewnienie wielu stacji telewizyjnych, że ma być wspaniała pogoda w tym dniu, napełniły nas optymizmem. No i wreszcie unormowało się. Odetchnęliśmy z ulgą. Jeżeli wierzyć mieliśmy przepowiedniom, na sobotę mieliśmy mieć wspaniałą aurę. Tym razem meteorolodzy byli bezbłędni!!!

SOBOTA – 26 KWIETNIA 2008 ROKU, przywitała nas wspaniałą pogodą. Już od rana na niebie królowało słońce. Było ciepło, wiał lekki – choć zmienny wiatr. Tego nam trzeba było!! 

Spotkanie zawodników wyznaczyliśmy na godzinę 14:30. Do Wasilkowa pojechaliśmy we trzech: ja, Benek Gierłachowski i Zbyszek Wróblewski – wszyscy z ,,Okonia”. Mieliśmy za zadanie pomoc w przygotowaniu rzutni, oraz sędziowanie samych zawodów Po godzinie 13:00 byliśmy już na płycie bocznej boiska Klubu Sportowego. Wkrótce też zjawili się koledzy z Koła PZW w Wasilkowie: Wojtek Bogusłowicz, Lucek Szyszko i Józek Dąbrowski. Wspólnie ustawiliśmy rzutnie, do rozegrania trójboju spiningowego. Wkrótce też zaczęli schodzić się pierwsi zawodnicy. Po potwierdzeniu startu w zawodach, udawali się na teren zawodów – na trening. Jest godzina 14:30. Wszyscy gromadzą się w sekretariacie zawodów, na uroczystość otwarcia dzisiejszych ,,II MISTRZOSTW KOŁA w CASTINGU”. Wszystkim udziela się doniosłość dzisiejszych zawodów. Ranga ich jest duża, bo to przecież Mistrzostwa Koła. Dla niektórych z nich to pierwsze poważne zawody w życiu, w ich krótkiej przygodzie z wędkarstwem rzutowym. To bardzo specyficzny rodzaj wędkarstwa. Wymaga on precyzji i opanowania. Na wstępie głos zabiera sędzia główny zawodów, kolega Andrzej Białous – sędzia klasy krajowej wędkarstwa rzutowego. Serdecznie wita głównych aktorów dzisiejszego spektaklu, czyli zawodników. Wita sędziów pomocniczych, oraz licznie zgromadzonych kibiców – czyli rodziców zawodników. Omawia regulamin zawodów. Wszyscy go dobrze znają, bo chociaż to młodzi wędkarze, na treningach spędzili mnóstwo godzin. Czy będzie dobrze? Ale o tym miał zadecydować czas. Na starcie tegorocznych mistrzostw stanęło 9 zawodników – członków sekcji rzutowej i Koła PZW w Wasilkowie. I nie była to wcale mała ilość. Co raz bowiem trudniej o ,,pozyskanie” młodzieży do uprawiania tego wspaniałego sportu wędkarskiego. Zostali oni podzieleni na kategorie: ,,juniorów”, ,,kadetów” i ,,juniorek”. Organizator postanowił rozszerzyć kategorie i do startu dopuścił zawodniczki w kategorii ,,dziewcząt”. W ten sposób chciał dać szansę naprawdę młodym wędkarkom, które już w roku przyszłym startować będą w kategorii ,,kadetów”. Dopuszczono także do startu najmłodszego zawodnika, członka Koła PZW ,,Okoń” z Białegostoku – Maćka Wróblewskiego, który cztery miesiące temu rozpoczął treningi rzutowe w Okręgowej Szkółce Wędkarskiej z Białegostoku. Trenował również właśnie z kolegami i koleżankami sekcji rzutowej w Wasilkowie. Na dzisiejszych zawodach wystartował poza konkurencją. Chciał on spróbować swoich szans z bardziej doświadczonymi zawodnikami, bo Maciek ma niespełna 10 lat!!!
No i zaczęło się

Zawody rozpoczęte. Rozgrywane są pierwsze konkurencje na rzutniach do tarczy Arenberga i skish-a. Widać powagę na ich twarzach. Każdy z nich chce wypaść jak najlepiej. Chcą pokazać rodzicom, a przede wszystkim swoim trenerom, czego nauczyli się podczas zimowych treningów. Na co ich stać. Każda rzucona ,,10” w Arenbergu, czy ,,5” w skish-u, nagradzana jest brawami. Czuje się atmosferę zawodów! Konkurencje zakończone. Wyniki widnieją w kartach startowych. Pozostaje ta ostatnia – czyli rzuty na odległość. Wszyscy udajemy się na rzutnię do odległości. Z trzech oddanych przez zawodnika rzutów, sędziowie wyłaniają ten najdłuższy. Będzie on zaliczony do punktacji generalnej zawodów. Wszystko przebiega sprawnie i bez zastrzeżeń.
Zawody dobiegają końca. Wszyscy gromadzą się w sekretariacie zawodów. Niepewność maluje się na twarzach zawodników. Jak dziś wypadli? Kto okaże się najlepszym? Ale to za chwilę, bowiem komisja sumuje uzyskane wyniki i ustala kolejność zajętych miejsc. Jeszcze tylko wypisanie dyplomów… i możemy przejść do części oficjalnej, czyli ogłosić wyniki. Sędzia główny dziękuje zawodnikom. Sekretarz zawodów – Benek Gierłachowski odczytuje oficjalne wyniki. Zwycięzców honoruje sekretarz Koła PZW w Wasilkowie – Wojtek Bogusłowicz. Nadaje tytuły mistrzowskie. To właśnie on, z Luckiem Szyszko szkolili dzisiejszych zawodników. Każdy z zawodników otrzymuje gromkie brawa od sędziów, kolegów i rodziców.
Piękny puchar otrzymuje z rąk Wojtka najmłodszy uczestnik mistrzostw – Maciek Wróblewski, który w klasyfikacji uzyskał bardzo dobry wynik.
Ale to jeszcze nie wszystko.   Sędzia główny zawodów wywołuje kolegów: Daniela Filipkowskiego, Roberta Dąbrowskiego i Mateusza Chomutowskiego. To właśnie oni reprezentowali nasz okręg na ,,XVIII Ogólnopolskim Halowym Turnieju w Castigu” o Puchar Prezesa ZO PZW w Kielcach, który odbył się dnia 30 marca 2008roku, w Busku Zdroju. W imieniu Zarządu Okręgu PZW w Białymstoku i Komisji Młodzieżowej przy ZO PZW w Białymstoku, wręcza im pamiątkowe puchary i podziękowania za bardzo dobry start w tym turnieju

Mistrzostwa dobiegają końca. Sędzia główny dziękuje wszystkim zawodnikom za sportową i uczciwą rywalizację, za osiągnięte wyniki. Oficjalnie zamyka zawody. 
DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!
Ps. Na dzisiejszych zawodach bacznie obserwowaliśmy poczynania zawodników, bo mieliśmy za zadanie wyłonienie reprezentacji okręgu PZW w Białymstoku, na ,,I strefowy turniej młodzieży” ściany wschodniej, który odbędzie się już w miesiącu maju br.
Nominację do drużyny otrzymali:
*Mateusz Dąbrowski
*Daniel Filipkowski
*Mateusz Chomutowski.
Życzymy im wspaniałych sukcesów na turnieju. POWODZENIA!!!

Serdecznie dziękuję:
Zarządowi Koła PZW w Wasilkowie, za wzorowe przygotowanie mistrzostw i ich sponsorowanie, zawodnikom, za rywalizację i stworzenie wspaniałej atmosfery mistrzostw, sędziom dzisiejszych zawodów, za sprawne sędziowanie poszczególnych konkurencji, Zarządowi Koła PZW ,,Okoń” z Białegostoku, za ufundowanie pucharów.

SZCZEGÓLNE podziękowania składam kolegom: WOJTKOWI BOGUSŁOWICZOWI i LUCJANOWI SZYSZKO, za wielki trud i poświęcenie jakie włożyli w pracę z młodzieżą sekcji rzutowej w Wasilkowie. To wspaniali społecznicy i przyjaciele młodzieży. To właśnie dzięki nim, sekcja rzutowa w Wasilkowie rozwija się co raz prężniej, a praca z jej młodzieżą przynosi z każdym dniem co raz to lepsze wyniki.
Prezesowi Koła PZW w Wasilkowie gratuluję TAK WSPANIAŁYCH DZIAŁACZY!!! Jest czego pozazdrościć!!!

OFICJALNE WYNIKI MISTRZOSTW (trójbój spiningowy)

kategoria juniorek
1.Joanna Brzyska – 234,65pkt – MISTRZYNI KOŁA

kategoria juniorów
1.Mateusz Chomutowski – 155,7pkt – MISTRZ KOŁA
2.Robert Dąbrowski – 130,65pkt – I vce MISTRZ KOŁA

kategoria kadetów
1.Mateusz Dąbrowski – 218,8pkt – MISTRZ KOŁA
2.Daniel Filipkowski – 125,65pkt – I vce MISTRZ KOŁA
3.Michał Ostrowski – 67,975pkt – II vce MISTRZ KOŁA

kategoria dziewcząt
1.Agnieszka Chomutowska – 106,25pkt – MISTRZYNI KOŁA
2.Katarzyna Żak – 65,6pkt – I vce MISTZYNI KOŁA
3.Mariola Wołosowicz – 29,4pkt – II vce MISTRZYNI KOŁA

poza konkurencją
Maciej Wróblewski (Koło PZW ,,Okoń” Białystok) – 73,5pkt (debiut)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.