„Puchar Orlątka” czyli… Zawody rzutowe w Orli

Tegoroczna zima nas nie rozpieszcza. Mrozy, obfite opady śniegu. Zbiorniki pokrywa lód, krajobraz nad wodami jest monotonny, choć często też bardzo malowniczy. Jeżeli ktoś myśli, że w zimie wędkarze mają odpoczynek – jest w błędzie. Spotkamy ich wszędzie. Rzeki, jeziora, zbiorniki stojące, kanały. Grubo ubrani, z krótkimi wędkami, potrafią nawet w największe mrozy spędzić na łowisku cały dzień. Ich pochylone postacie nad ,,dziurami” wywierconymi w pokrywie lodowej – to znak rozpoznawczy. Natomiast z wynikami jest różnie. Ale to nie o nich chcę napisać. Sezon na zawody wędkarskie ANNO DOMINI 2010, w naszym okręgu rozpoczęty.

 Zaczęli go oczywiście wędkarze podlodowi, startujący 31 stycznia 2010roku, na zbiorniku w Siemiatyczach. A zawody były bardzo ważne, bo rangi Mistrza Okręgu. Ale i wędkarze rzutowi w zimie też nie odpoczywają. Trenują ,,ostro” przed sezonem. Trenują techniki castingu na salach gimnastycznych miejscowych szkół. Tam też rozgrywają w okresie zimowym zawody halowe, turnieje i zawody pucharowe. ,,Rzutowcy” naszego okręgu nie byli dłużni ,,podlodowcom”. Jako drudzy, w tym roku rozegrali właśnie swoje pierwsze, w tym roku zawody. Oczywiście na hali. Było to 2 lutego 2010 roku, w miejscowości ORLA. Nietypowy termin, bo to środek tygodnia – ale to przecież były ferie zimowe w szkołach na Podlasiu. Głównym pomysłodawcą organizacji tych zawodów był Prezes Koła PZW ,,MIĘTUS” z Orli – kol. Marek Chmielewski. Z zamiarem organizacji tych zawodów nosił się już w roku 2009, bezpośrednio po utworzeniu sekcji rzutowej, w swojej rodzinnej miejscowości. Zwrócił się do mnie z takim pomysłem, prosząc jednocześnie, aby moje macierzyste Koło (jakim jest ,,Okoń”), było współorganizatorem takiej imprezy. Chętnie na to przystałem. Nazwę zawodów wymyślił właśnie On. A ponieważ ,,Puchar Orlątka” (od nazwy miejscowości Orla), w zawodach miały brać udział bardzo młodzi zawodnicy, w większości po bardzo krótkich treningach i przygotowaniach.

W końcu wspólnie z Markiem uzgodniliśmy, że zawodnicy zostaną podzieleni na cztery kategorie wiekowe, a mianowicie: ,,kadetka”, ,,kadet”, ,,kadetka początkująca” i ,,kadet początkujący”. Celem naszym było to, aby zawody te były wspaniałą zabawą, dla młodych rzutowców. Na starcie zawodów stanęło w sumie 25 młodych zawodników, reprezentujących sekcje rzutowe białostocczyzny.

Swój akces zgłosiły Koła PZW (przy których powstały sekcje), z: ORLIBIELSKA PODLASKIEGOSOKÓŁKIWASILKOWABIAŁEGOSTOKU (,,Okoń”). Do Orli przyjechaliśmy około godziny 8:30. W miejscowym Zespole Szkół czekali już na nas działacze z Koła PZW ,,Miętus”. Rozstawiliśmy cztery rzutnie (Arenberg i skish). Miał być rozegrany dwubój spinningowy. Doszliśmy także do wniosku, że zawodnikom początkującym skrócimy odległości desek startowych. Zawodnicy starsi mieli rozegrać zawody na odległościach regulaminowych. Rozpoczął się trening zawodników przed startem. Dla tych najmłodszych miały to być pierwsze w życiu poważne zawody, rozpoczynające dziś ich wielką przygodę ze sportem rzutowym. W międzyczasie sędzia sekretarz zanotował nazwiska uczestników w kartach startowych, dzieląc zawodników na wcześniej ustalone kategorie wiekowe.

O godzinie 10:00 nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów – historycznych zawodów w Orli. Głos zabrał gospodarz pucharu, kol. Marek Chmielewski. Powitał zebranych, a zawodnikom życzył dobrych wyników. Następnie udzielił mi głosu – jako sędziemu głównemu. Podziękowałem Prezesowi i uroczyście powitałem głównych aktorów dzisiejszego spektaklu – czyli:

 

  • zawodników
  • Dyrektora Zespołu Szkół w Orli – Pana Dariusza Horodeckiego
  • Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Orli – Panią Annę Niesteruk
  • pracownice GOK w Orli – Panie Sylwię KacejkoElżbietę Nazarewicz
  • członka Prezydium ZO, Koordynatora ds. Młodzieży  – kol. Sławomira Nadolnego
  • Skarbnika ZO PZW w Białymstoku – kol. Stanisława Kostko
  • Komendanta SSR ZO PZW w Białymstoku – kol. Franciszka Pilcickego
  • członków Zarządu Koła PZW ,,Miętus” z Orli
  • opiekunów sekcji rzutowych z Sokółki, Bielska Podlaskiego i Wasilkowa
  • kibiców i opiekunów zawodników.

 

Opowiedziałem zgromadzonym krótką historię z lat 70-tych, kiedy to w Białymstoku, na stadionie Klubu Sportowego ,,Jagiellonia”, przy ulicy Jurowieckiej, zostały rozegrane Rzutowe Mistrzostwa Polski (rok 1974). Jako ciekawostkę mogę dodać w tym miejscu, że w Mistrzostwach tych brał udział nasz obecny Dyrektor Biura Zarządu Okręgu – Jerzy Łucki. Opowiedziałem też o czasach teraźniejszych sportu rzutowego, w naszym okręgu. Następnie przedstawiłem dwóch gości, którzy zaszczycili dzisiejsze zawody, a mianowicie zawodników bardzo doświadczonych, członków Kadry Narodowej juniorów w wędkarstwie rzutowym: Mateusza DąbrowskiegoDaniela Filipkowskiego. Znani już są w kraju, brali udział w wielu poważnych imprezach na arenie kraju, zdobywając wspaniałe sukcesy. Przyjechali dziś z nami do Orli, aby dać pokaz wykonywania technik rzutowych, do dwóch konkurencji. W głębokiej ciszy zgromadzeni podziwiali kunszt tych dwóch jakże zdolnych, młodych ludzi. A po skończonym pokazie rozległy się gromkie brawa i słowa podziwu, dla ich umiejętności.

Poprosiłem zawodników do losowania. Wypisane karty startowe przekazałem sędziom na rzutniach. Rozpoczęły się zawody. Goście zaproszeni i przybyli kibice mieli możliwość oglądania zawodów po raz pierwszy. Żywo reagowali na każde ,,stuknięcie” ciężarka, jak też trafienie w poszczególne tarcze. Podziwiali (wspólnie ze mną) tych najmłodszych i mniej doświadczonych zawodników, jakże skupionych i starających się o zdobycie punktów, do klasyfikacji generalnej. Ogromne brawa za każde trafienie do tarczy, otrzymał NAJMŁODSZY ZAWODNIK – 7-LETNI WALDEK KROPIWNICKI, uczeń klasy I, Szkoły Podstawowej z Orli. Podziwiałem go za wolę walki i powagę. Przecież były to jego pierwsze zawody, w tak młodym wieku. Swoją postawą dorównywał on swoim starszym kolegom i koleżankom. Bardzo chciał pokazać się z jak najlepszej strony, przede wszystkim Jerzemu Nazarewiczowi – jego trenerowi z sekcji.

Zawody dobiegły końca. Na stolikach wyeksponowane puchary, medale, dyplomy i nagrody (oczywiście dla każdego zawodnika, bez względu na zajęte miejsce). Zanim zacząłem ogłaszać oficjalne wyniki, powitałem przybyłego w trakcie zawodów Przewodniczącego Rady Gminy Orla – Pana Aleksandra Klina. Rozpoczęła się część końcowa zawodów. Panowie :Aleksander Klim i Sławomir Nadolny wręczali zawodnikom zdobyte trofea i upominki. Podziękowałem wszystkim i ogłosiłem koniec zawodów rzutowych o ,,Puchar Orlątka”. Życzyłem szczęśliwego powrotu do domu. Do życzeń przyłączyli się również zaproszeni goście.

Końcowym akcentem był wspólny obiad, na który zaprosił wszystkich oczywiście kol. Marek Chmielewski. DO ZOBACZENIA ZA ROK !!!

Chciałbym ze swojej strony serdecznie podziękować:

  • Kol. Markowi Chmielewskiemu, głównemu organizatorowi zawodów – za przygotowanie tej wspaniałej imprezy, za ogrom pracy, współorganizatorowi, Kołu PZW ,,Okoń” z Białegostoku – za pomoc przy organizacji imprezy, członkom Zarządu Koła PZW ,,Miętus” z Orli – za pomoc w przygotowaniu zawodów, jak i bezpośrednio na nich, sędziom na rzutniach – za sprawiedliwe i obiektywne sędziowanie zawodów, głównej komisji sędziowskiej – za sprawne przeprowadzenie zawodów, Zarządowi Okręgu PZW w Białymstoku – za bezpłatne udostępnienie transportu, do przewozu zawodników na zawody, Kol. Franciszkowi Pilcickiemu – za bezpieczny dowóz i powrót zawodników, trenerom i opiekunom sekcji rzutowych naszego okręgu – Kolegom: Markowi Chmielewskiemu (,,Miętus” Orla), Pawłowi Parafieniukowi (Bielsk Podlaski), Wojciechowi BogusłowiczowiJózefowi Dąbrowskiemu (Wasilków), Dawidowi Kułakowskiemu (Sokółka), Zbigniewowi Wróblewskiemu (,,Okoń” Białystok) – za ogrom pracy włożonej w przygotowanie zawodników

Sponsorom dzisiejszych zawodów:

  • Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Orli
  • Gminnemu Ośrodkowi Kultury z Orli
  • Zespołowi Szkół w Orli
  • Markowi Chmielewskiemu – Prezesowi Koła PZW ,,Miętus” z Orli
  • Andrzejowi Białous – Prezesowi Koła PZW ,,Okoń” z Białegostoku
  • Zarządowi Okręgu PZW w Białymstoku
  • Polskiemu Radiu Białystok za stworzenie bogatej oprawy zawodów, za to że są wielkimi przyjaciółmi dzieci.

Komisja główna zawodów:

  • Sędzia główny – Andrzej Białous – Koło PZW ,,Okoń” Białystok
  • Sędzia sekretarz – Dawid Kułakowski – Koło PZW w Sokółce

Sędziowie na rzutniach:

  • Karol Sawicki – Koło PZW ,,Okoń” Białystok
  • Zbigniew Wróblewski – Koło PZW ,,Okoń” Białystok
  • Wojciech Bogusłowicz – Koło PZW z Wasilkowa
  • Józef Dąbrowski – Koło PZW z Wasilkowa

NAJLEPSZE ,,TRÓJKI” :

kategoria ,,kadet” (startowało 12 zawodników)
1.Kucharewicz Krystian – Sokółka
2.Żukowski Mateusz – Wasilków
3.Mirończuk Damian – Orla

kategoria ,,kadetka” (startowały 3 zawodniczki)
1.Żak Katarzyna – Wasilków
2.Ciasnowska Magdalena – Wasilków
3.Rowińska Sylwia – Wasilków

kategoria ,,kadet początkujący (startowało 5 zawodników)
1.Radziszewski Krzysztof – Wasilków
2.Łapiński Maciej – Wasilków
3.Kalina Grzegorz – Orla

kategoria ,,kadetka początkująca” (startowało 5 zawodniczek)
1.Krajewska Aleksandra – Wasilków
2.Bartoszewicz Magdalena – Wasilków
3.Krystoń Katarzyna – Wasilków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.