Olimpiada w Sokółce

Organizatorem „III OLIMPIADY MŁODZIEŻY PZW OKRĘGU BIAŁYSTOK” było tym razem Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Sokółce. Impreza odbyła się dnia 12 CZERWCA 2011 ROKU.

Odbyła się ona pod patronatem Burmistrza Sokółki, Starosty Sokólskiego, Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce, Zarządu Okręgu PZW w Białymstoku i Komisji ds. Młodzieży przy ZO PZW w Białymstoku.
Na starcie tegorocznej imprezy stanęło 32 zawodników, reprezentujących: Warszawę (Okręg Mazowiecki), Białystok, Sokółkę, Wasilków, Orlę, Czarną Białostocką, Łapy.

Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych – do lat 12, do lat 14 i do lat 16. Olimpiadę rozegrano zgodnie z Regulaminem Rady ds. Młodzieży ZG PZW. Zaproszeni goście (dwie drużyny i ich opiekunowie) do Sokółki przybyli już w sobotę. Po zakwaterowaniu się, zabraliśmy naszych gości na wycieczkę do miejscowości Bohoniki, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy tatarski meczet. Tu także mieliśmy możliwość degustacji tradycyjnych potraw tatarskich. Zwiedziliśmy także muzeum regionalne, w miejscowości Poczopek.
Już po kolacji z niepokojem obserwowaliśmy niebo. Zrobiło się pochmurno, zaczął wiać wiatr. Nie zapowiadało to nic dobrego. Czarny scenariusz sprawdził się. W nocy zaczął padać dość intensywny deszcz, temperatura spadła kilka kresek poniżej. Niestety. Pozostało tylko oczekiwanie.

Niedziela – 12 czerwiec.
Deszczowa Sokółka witała przyjeżdżających na olimpiadę gości. Nikt tego ranka nie miał uśmiechniętej twarzy. Zmiana aury popsuła całą imprezę. Ale wiadomo – wędkarze to twardy naród. Pisałem już kiedyś, że ,,Okoń” potrafi zmienić pogodę. Wiemy jak to się robi. Postanowiłem skorzystać z tej, znanej tylko nam tajemnicy. Wykonałem jeden tajemniczy telefon. I oto na 15 minut przed uroczystym otwarciem deszcz przestał padać. I co wy na to?

Godzina 7:00. Nad zalewem w Sokółce rozpoczęliśmy uroczyste otwarcie tegorocznej olimpiady. Proszę zawodników z Wasilkowa (ubiegłoroczni zwycięzcy olimpiady w Bielsku Podlaskim) o wciągnięcie flagi PZW na maszt. Po tym doniosłym akcencie witam serdecznie gości honorowych olimpiady, w osobach: Pana Ryszarda Broniszewskiego – Prezesa ZO PZW w Białymstoku, Pana Dariusza Dziemianowicza – wice Prezesa ZO PZW w Białymstoku, Pana Sławomira Nadolnego – Koordynatora ds. Młodzieży z ramienia Prezydium ZO PZW w Białymstoku, Pana Sławomira Siemieniako – Sekretarza Komisji ds. Młodzieży przy ZO PZW w Białymstoku. Teraz witam głównych aktorów, czyli zawodników. Witam także ich opiekunów i trenerów. Witam gospodarzy imprezy – członków Zarządu Koła PZW w Sokółce, na czele z ich Prezesem, Panem Kazimierzem Mudrewiczem. Głos zabiera Prezes Zarządu Okręgu. Jeszcze raz serdecznie wita zebranych i życzy zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników. Z jego ust padają uroczyste słowa: ,,III Olimpiadę Młodzieży PZW Okręgu Białystok uważam za otwartą!”.
A więc rozpoczynamy.

I konkurencja – ZAWODY SPŁAWIKOWE (zalew w Sokółce)
Po słodkim losowaniu stanowisk (batony Snickers) każdy z zawodników otrzymuje reklamówkę ze słodyczami i pamiątkowy znaczek z imprezy. Udają się na swoje stanowiska, gdzie mają wyznaczony czas na przygotowanie. Tura zawodów będzie trwała 2 godziny. A oto i sygnał na rozpoczęcie zawodów. Prawidłowy dobór zanęt niektórych zawodników sprawia, że już po chwili zostają łowione pierwsze ryby – płocie, krąpie, okonie. Zawodniczka z Czarnej Białostockiej łowi ładnego lina. Niestety. Brak wymiaru (24cm) sprawia, że zostaje on wpuszczony z powrotem do zalewu. O godzinie 11:00 zawody dobiegły końca.

W pierwszej konkurencji najlepszymi byli:

kategoria do lat 12
1.Pieczko Karolina (Czarna Białostocka) – 1.830pkt
2.Łapiński Maciej (Wasilków I) – 370pkt
3.Sasin Mateusz (Warszawa I) – 360pkt

kategoria do lat 14
1.Kuklicz Sebastian (Czarna Białostocka) – 1.510pkt
2.Wróblewski Maciej (Białystok) – 1.340pkt
3.Halicka Kornelia (Wasilków I) – 700pkt

kategoria do lat 16
1.Łapacz Mateusz (Warszawa I) – 1.840pkt
2.Wysocka Aneta (Czarna Białostocka) – 1.200pkt
3.Orłowski Adrian (Sokółka) – 980pkt

II konkurencja – TRÓJBÓJ SPINNINGOWY (stadion OSiR-u w Sokółce)
Po przejechaniu zawodników i opiekunów na stadion OSiR-u w Sokółce, rozpoczęli oni zmagania w castingu. Rozegrano trójbój spinningowy. Zawodnicy startowali na pięciu rzutniach. Poziom tej konkurencji był nierówny ze względu na to, że niektórzy zawodnicy startowali na tej imprezie po kilku treningach, w swoich sekcjach. I to właśnie im należą się duże słowa uznania, ponieważ podjęli walkę z bardziej doświadczonymi kolegami. Brawo!

W tej konkurencji najlepszymi okazali się:

kategoria do lat 12
1.Sasin Mateusz (Warszawa I) – 152,265pkt
2.Radziszewski Krzysztof (Wasilków II) – 151,320pkt
3.Łapiński Maciej (Wasilków I)

kategoria do lat 14
1.Wróblewski Maciej (Białystok) – 208,836pkt (najwyższy wynik olimpiady)
2.Jasińska Magdalena (Warszawa I) – 183,166pkt
3.Minkiewicz Mateusz (Wasilków II) – 178,243pkt

kategoria do lat 16
1.Żukowski Mateusz (Wasilków I) – 189,643pkt
2.Łapacz Mateusz (Warszawa I) – 168,921pkt
3.Chomutowska Agnieszka (Wasilków II) – 163,656pkt

III konkurencja – TEST SPRAWNOŚCIOWY (stadion OSiR-u Sokółka)
Po zakończeniu trójboju, zawodnicy rozegrali następną konkurencję, czyli test sprawnościowy (rzuty piłeczkami tenisowymi, z pozycji siedzącej do tarczy Arenberga). Deski startowe ustawione były już w nowych odległościach od tarczy, czyli 8,9 i 10 metrów. Poziom tej konkurencji nie był wysoki i tylko wynik zawodnika z Wasilkowa – Mateusza Żukowskiego zadawala (180pkt).

W tej konkurencji najlepszymi zawodnikami byli:

kategoria do lat 12
1.Sasin Mateusz (Warszawa I) – 178pkt
2.Radziszewski Krzysztof (Wasilków II) – 166pkt
3.Łapiński Maciej (Wasilków I) – 164pkt

kategoria do lat 14
1.Szarameta Krzysztof (Gródek) – 156pkt
2.Jasińska Magdalena (Warszawa I) – 154pkt
3.Halicka Kornelia (Wasilków I) – 146pkt

kategoria do lat 16
1.Żukowski Mateusz (Wasilków I) – 180pkt (najwyższy wynik olimpiady)
2.Łapacz Mateusz (Warszawa I) – 170pkt
3.Orłowski Kamil (Sokółka) – 160pkt

IV konkurencja – TEST EKOLOGICZNO-WĘDKARSKI (świetlica)
Wracamy z powrotem nad zalew. Tu rozegramy ostatnią konkurencję olimpiady i tutaj nastąpi jej uroczyste zakończenie. Zawodnicy będą mieli za zadanie udzielanie jak najlepszych odpowiedzi na pytania, w formie testu. Jest ich aż 49. W przypadku takiej samej ilości poprawnych odpowiedzi przez kilku zawodników, o wyższym miejscu decyduje czas. Tu klasą dla siebie byli zawodnicy z okręgu mazowieckiego. Oni to właśnie posiadali największą wiedzę z Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW, rozpoznawania ryb i roślin wodnych.

Najlepszymi w tej konkurencji byli:

kategoria do lat 12
1.Sasin mateusz (Warszawa I) – 41pkt
2.Pieczko Karolina (Czarna Białostocka) – 33pkt
3.Radziszewski Krzysztof (Wasilków II) – 31pkt

kategoria do lat 14
1.Jasińska Magdalena (Warszawa I) – 47pkt
2.Wróblewski Maciej (Białystok) – 47pkt (czas)
3.Turek Michał (Warszawa II) – 44pkt

kategoria do lat 16
1.Jamiołkowski Antoni (Warszawa II) – 48pkt (najwyższy wynik olimpiady)
2.Łapacz Mateusz (Warszawa I) – 46pkt
3.Orłowski Adrian (Sokółka) – 30pkt.

Olimpiada dobiega końca. Teraz do pracy przystępuje główna komisja. Organizator zaprasza wszystkich na obiad.Sumowane są wyniki, ustalana kolejność zajętych miejsc, w klasyfikacjach generalnych drużynowej i indywidualnej. Pracy jest naprawdę bardzo dużo. O pomyłkach nie może być mowy. Są już pierwsze wyniki, dyplomy są wypisywane na bieżąco. Ja tymczasem eksponuję wspaniałe puchary, oraz mnóstwo nagród. Nagrody są dla wszystkich, bez względu na to, jakie miejsca zajęli poszczególni zawodnicy. Nagrody zostały pozyskane od sponsorów, od ludzi którzy są wielkimi przyjaciółmi dzieci i młodzieży.
Wszyscy ustawili się na miejscu, w którym rano otwieraliśmy naszą olimpiadę. Na wstępie witam gościa honorowego, który przybył do nas z Białegostoku, Pana Bogusława Kowalewskiego – wice Prezesa ZO PZW w Białymstoku. Następnie w porządku alfabetycznym wymieniam sponsorów olimpiady. Każdy z nich otrzymuje gromkie brawa.

Następuje odczytanie oficjalnych wyników olimpiady. Zawodników dekorują goście honorowi. Upominki są odbierane przez zawodników w kolejności zajętych miejsc. Każdy wybiera osobiście. Teraz proszę do siebie najmłodszych zawodników. Dla nich są ufundowane specjalne nagrody przez pozyskanych sponsorów, którzy osobiście je wręczają. Karolina Pieczko z Czarnej Białostockiej otrzymuje od Pana Rynkowicza Tomasza z białostockiego ,,Okonia” srebrną biżuterię, zaś Tomek Bańkowski otrzymuje z rąk Pana Cezarego Wróblewskiego (firma ,,Rege-Meble” Białystok) markową torbę turystyczną. Do nagrody Tomka dołączam również upominek w postaci dwóch bezpłatnych biletów kolejowych na przejazd do Warszawy i z powrotem, które ufundowała Pani Dyrektor Elżbieta Załuska, z Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.
Ale na tym nie koniec. Do rozlosowania jest jeszcze 10 nagród. Najmłodsi losują karteczki, na których napisane są nazwiska wszystkich zawodników. Na zakończenie Pan Stanisław Wolicki wręcza opiekunowi nowo powstałej sekcji rzutowej z Łap – Panu Tomaszowi Przybyszowi kołowrotki do wędek rzutowych. ,,To na dobry początek” mówi Pan Stanisław.

Proszę zwycięską drużynę z Warszawy, o ściągnięcie flagi z masztu, a Prezes naszego okręgu uroczyście zamyka III Okręgową Olimpiadę Młodzieży PZW Okręgu Białystok. Dziękuje serdecznie wszystkim uczestnikom i życzy szczęśliwego powrotu do domów.

Bardzo serdecznie dziękuję:
*gościom honorowym – za przyjęcie zaproszenia i uczestnictwo w imprezie
*zawodnikom – za sportową rywalizację, osiągnięte wyniki, za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery olimpiady
*gościom z Okręgu Mazowieckiego – za przyjęcie naszego zaproszenia i udział w olimpiadzie
*opiekunom młodzieży – za duży wkład pracy i przygotowanie młodych zawodników
*organizatorom olimpiady, Zarządowi Koła PZW w Sokółce – za wzorowe przygotowanie imprezy
*sponsorom – za stworzenie bogatej oprawy olimpiady
*sędziom – za obiektywną ocenę wyników i sprawne sędziowanie
*Panu Krzysztofowi Łazewskiemu (opieka medyczna) – za czuwanie nad naszym zdrowiem

Przedstawiam wspaniałych sponsorów (podaję w kolejności alfabetycznej):
*Pan Andrzej Babicz – studio fotograficzne ,,Foto-Andrzej” w Białymstoku
*Pani Baszeń-Kondrusik Grażyna – sklep wędkarski ,,Brzana” w Białystoku
*Pan Bielawski Mirosław – Dyrektor OSiR w Sokółce
*Pan Budrowski Franciszek – Starosta Sokólski
*Komisja ds. Młodzieży przy ZO PZW w Białymstoku
*Pan Małachwiej Stanisław – Burmistrz Sokółki
*Pan Podeszwa Andrzej – firma wędkarska ,,Jaxon”
*Pan Prokop Marek – sklep wędkarski ,,Sum” w Białymstoku
*Pan Prokorym Andrzej – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Adama Mickiewicza w Białymstoku
*Pan Rynkowicz Tomasz – członek Koła PZW ,,Okoń” w Białymstoku
*Pan Stolarski Antoni – firma ,,Samasz” w Białymstoku
*Pan Struk Jacek
*Pani Szałkowska Marta – firma wędkarska ,,Desing-Fishing”
*Pani Waśkiel Ewa – bar ,,Niemen” w Sokółce
*Pan Wróblewski Cezary – firma ,,Rege-Meble” w Białymstoku
*Pan Wróblewski Zbigniew – firma ,,DSE Zbigniew Wróblewski” w Białymstoku
*Pani Zalewska Agnieszka – salon piłkarski ,,Soccer” w Białymstoku
*Pani Załuska Elżbieta – Dyrektor Podlaskich Zakładów Przewozów Regionalnych w Białymstoku
*Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Białymstoku.

Główna komisja sędziowska:
1.Sędzia główny – Andrzej Białous (klasa krajowa) – Białystok
2.Zastępca sędziego głównego – Mirosław Łopata (klasa krajowa) – Białystok
3.Sędziowie sekretarze – Alicja Wolicka (klasa krajowa) – Warszawa
Agata Statucka (klasa krajowa) – Białystok

Klasyfikacja generalna drużynowa olimpiady – najlepsi

I miejsce – WARSZAWA I – 25pkt (Sasin Mateusz, Jasińska Magdalena, Łapacz Mateusz)
II miejsce – WASILKÓW I – 45pkt (Łapiński Maciej, Halicka Kornelia, Żukowski Mateusz)
III miejsce – WASILKÓW II – 62pkt (Radziszewski Krzysztof, Minkiewicz Mateusz)

Klasyfikacja generalna indywidualna olimpiady – najlepsi

1.kategoria wiekowa do lat 12
I miejsce – Sasin Mateusz (Warszawa I) – 6pkt
II miejsce – Radziszewski Krzysztof (Wasilków II) – 12pkt
III miejsce – Pieczko Karolina (Czarna Białostocka) – 14pkt

2.kategoria wiekowa do lat 14
I miejsce – Wróblewski Maciej (Białystok) – 9pkt
II miejsce – Jasińska Magdalena (Warszawa I) – 12pkt
III miejsce – Halicka Kornelia (Wasilków I) – 14pkt

3.kategoria wiekowa do lat 16
I miejsce – Łapacz Mateusz (Warszawa I) – 7pkt
II miejsce – Żukowski Mateusz (Wasilków I) – 15pkt
III miejsce – Jamiołkowski Antoni (Warszawa II) – 19pkt

Kategoria ,,najmłodsi”
1.dziewczęta – Karolina Pieczko (Czarna Białostocka)
2.chłopcy – Tomasz Bańkowski (Sokółka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.