Nowy portal – może i brzydki ale podobno bezpieczny

portal2

Oto przed Wami pręży się nowiutki silnik i zarazem nowy wygląd Wędkarskiego Serwisu Podlasia.  Zmiana napędu portalu podyktowana była absolutną, ale to absolutnie absolutną  koniecznością. 😉Poprzedni silnik (Joomla 1,5) który napędzał nasz serwis okazał się nagle przestarzałym i  dziurawym jak ser szwajcarski systemem, który na domiar złego stracił wsparcie programistów.  W dodatku portal z powodu licznych dziur i dziurek narażony był na różnorakie dziwne cyberataki. Ostatni cyberatak tak namieszał, że spowodował całkowite zawieszenie funkcjonowania serwisu.

Umarł król, niech żyje król.

Obecny serwis posiada (podobno) lepsze, nowocześniejsze zabezpieczenia i oparty jest na systemie najnowszego WordPressa,  który (podobno) ciągle jest rozwijany.  Przy okazji z w/w powodów zmieniła się też „skórka” serwisu.

Cała „pisana” treść ze starego serwisu została przeniesiona na nowy serwis, natomiast pozostało jeszcze mnóstwo  troszkę fotek do wstawienia w  artykułach (zwłaszcza tych starszych).  😉  Sukcesywnie (o ile dam radę lub mi się to nie znudzi) będę to wszystko uzupełniać, ale wymaga to czasu i totalnej cierpliwości.  Podstawowe funkcje nowego serwisu już działają więc  serwis co prawda jeszcze nie gotowy, ale zdecydowałem mimo wszystko „odpalić” i udostępnić internautom.

Obecny serwis nie posiada może aż takich wodotrysków jak ten poprzedni „dziurawiec”, ale za to też ma pewne zalety. Jedną z takich funkcji jest wygodne dodawanie przeglądanych artykułów do sieci społecznościowych. Jednym kliknięciem wybieramy czy zajawka artykułu ma się pojawić na Twitterze, Facebooku czy na Google +.  Wystarczy tylko na górze strony wybrać odpowiednią społeczność i kliknąć myszką. Banalne. Prawda?

portal4

Od Mambo do WordPressa

Na marginesie i tak dla porządku przypominam, że to już jest trzecia zmiana silnika i tym samym trzecia wyglądu zewnętrznego naszego portalu. Ten poniżej był najstarszy. Od 2004 roku portal postawiony był na CMS-ie Mambo.

portal

Po siedmiu latach, pod koniec 2011 roku z podobnych pobudek portal został przeniesiony na bratni CMS –  Joomlę 1,5.  Było ładnie, było przejrzyście i było funkcjonalnie. Niestety system totalnie się nie sprawdził i niestety z wielkim żalem należało z nim się rozstać raz na zawsze.

portal1

Obecny system, to system z którego korzystają miliony blogerów na całym świecie. Ciągle jest rozwijany, wsparcie działa bardzo prężnie i co najważniejsze – system jest darmowy.  😀 Gdyby nasz portal był serwisem komercyjnym to być może należałoby sięgnąć po płatne i  bardziej precyzyjne narzędzia do obsługi takiego serwisu jak nasz. A tak jest jak jest.  W każdym razie mam cichą nadzieję, że nigdy więcej w przyszłości podobnych „przeprowadzek” nie będzie, choć jak mówią „Nigdy nie należy mówić nigdy”. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.