Nowa Ustawa, nowe wyzwania

Dwa lata temu pisałem o perypetiach finansowych w naszym kwalifikowanym sporcie wędkarskim, a tymczasem przed kilkoma dniami weszła w życie (od 16 października br.) nowa Ustawa o sporcie. Ustawa zastąpiła dwie dotychczasowe ustawy: Ustawę o sporcie kwalifikowanym i Ustawę o kulturze fizycznej. W związku z tym Polski Związek Wędkarski stanie niedługo przed nie lada wyzwaniem. Nowa ustawa bowiem ściśle wyznacza twarde reguły ordynacji wyborczych związków sportowych oraz m.in. nakłada na sportowe kluby (wędkarskie też) obowiązek posiadania osobowości prawnej.

Polski Związek Wędkarski ma dwa lata czasu na dostosowanie swoich przepisów sportowych oraz naczelnego dokumentu czyli Statutu PZW do zapisów zgodnych z Ustawą. Oczywiście jako stowarzyszenie możemy warunki zawarte w ustawie odrzucić i egzystować poza sportem o którym mówi Ustawa. W takim wypadku będzie to prawdopodobnie groziło brakiem możliwości rozgrywania np. oficjalnych Mistrzostw Polski z udziałem flagi i Mazurka Dąbrowskiego oraz powoływania oficjalnych kadr narodowych, posługiwania się godłem itp…

A co z pieniędzmi na sport jeśli poza systemem związków sportowych znajdzie się nasze stowarzyszenie? No cóż. Korzystanie ze środków publicznych na poziomie ministerialnym zapewne będzie już niemożliwe ale z puli samorządowych środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych koła i okręgi będą prawdopodobnie mogły korzystać bez przeszkód na dotychczasowych zasadach.

Na spokojnie i z pewną dozą cierpliwości należy jednak podejść do Ustawy. Wnikliwie należy przeanalizować wszystkie „za i przeciw”. Zapewne niedługo w ślad za ustawą pójdą szczegółowe rozporządzenia które wyraźniej objaśnią ewentualne zobowiązania naszego Związku względem wymogów Ustawy o sporcie.

Ustawa o sporcie.
Na czerwono zaznaczyłem w Ustawie kilka interesujących zapisów.
Zapraszam do lektury.

Fot. Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.