Młodzież w akcji czyli… Skierniewice 2010

Cykl młodzieżowych olimpiad minął właśnie półmetek. Kolejna odbyła się w dniach 6 – 8 SIERPNIA 2010 ROKU, w SKIERNIEWICACH. Był to zarazem jakby mały jubileusz, ponieważ po raz PIĄTY organizatorem jej był Zarząd Okręgu PZW, właśnie w Skierniewicach.

Nie wiem, czy mam o tym pisać, ale od początku miałem wielkie problemy.  Dotyczyły one spraw organizacyjnych. Jeszcze na początku, dzwoniąc do Zarządu Okręgu w Skierniewicach, poinformowano mnie, że z powodu zgłoszeń zaledwie trzech drużyn z Polski, nie wiadomo czy olimpiada dojdzie do skutku. Później już nie mogłem się dodzwonić do okręgu, ponieważ wszyscy pracownicy przebywali na urlopach. Komunikat nr 2, ograniczył się tylko do podziału godzinowego olimpiady. Nie zawierał konta bankowego, na który należało przesłać pieniądze za zawodników i opiekunów. Nie otrzymałem także mapy szczegółowej dojazdu i charakterystyki łowiska.  Muszę stwierdzić, że po raz pierwszy sytuacja taka mnie spotkała. Na szczęście we wszystkich tych niewiadomych sprawach dopomógł mi Kolega Jarek Wysota – Wiceprezes Zarządu Okręgu ds. Młodzieży PZW w Skierniewicach. I właśnie za to Panu Jarkowi SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!!!

6 sierpnia o godzinie 16:30 byliśmy już na miejscu. Był to Ośrodek Szkoleniowo Wycieczkowy ,,Pod Sosną”, w miejscowości Nieborów, oddalony od Skierniewic o ponad 20 kilometrów. Domki campingowe co prawda pamiętały czasy Gierka (a może i wcześniejsze), jednak były utrzymane w czystości i porządku. Obok domków znajdował się stadion, oraz stołówka. Pierwszy dzień ograniczył się tylko do wieczornej odprawy kierowników i opiekunów drużyn, która po raz pierwszy była bardzo burzliwa. Na dodatek zaczął padać dość ulewny deszcz, który nie wróżył nic dobrego.

Sobota przywitała nas dobrą pogodą, już bez opadów deszczu, chociaż na niebie gromadziły się ciemne chmury. Po śniadaniu udaliśmy się do Skierniewic, nad malowniczo położony zalew Zadębie, gdzie miała być rozegrana pierwsza konkurencja olimpiady, a mianowicie zawody spławikowe. Tam również odbyła się uroczystość otwarcia tegorocznej olimpiady. Do walki przystąpiły drużyny, reprezentujące 14 okręgów PZW. Na uroczystości otwarcia obecni byli : Kolega Jerzy Kicki – Prezes Zarządu Okręgu PZW w Skierniewicach, oraz Kolega Wiesław Miś – Przewodniczący Komisji ds. Młodzieży ZG PZW. Życzyli wszystkim uczestnikom olimpiady miłego spędzenia czasu, a zawodnikom uzyskania jak najlepszych wyników.

Po losowaniu zawodnicy udali się na stanowiska i mieli godzinę na przygotowanie. Tym najmłodszym mogli dopomagać opiekunowie, jednak w ramach rozsądku (ustawienie pomostów, pomoc przy holowaniu dużej ryby). W czasie trzygodzinnej tury mogliśmy obserwować zawodników. Oprócz drobnych rybek łowili oni naprawdę spore sztuki. Były to leszcze, o wadze ponad 1 kilograma, z którymi radzili sobie doskonale. Były także ,,odjazdy” większych ryb, po których zawodnicy musieli zmieniać zestawy (pęknięte ,,gumy’). Ale zabawa była przednia. Z moich obserwacji wynikało, że zbiornik Zadębie posiada bogaty rybostan. Wszyscy zresztą mogli obserwować ataki dużych ryb. Łowiono piękne płocie, krąpie i okonie.

Najlepszymi zawodnikami tej konkurencji okazali się: w kategorii do lat 12 – zwyciężyła Jasińska Magdalena (Okręg Mazowiecki II), z wynikiem 2.865kg, w kategorii do lat 14 najlepszym okazał się zawodnik ze Skierniewic (II drużyna) Łukasz Sierociński, który osiągnął wynik 2.020kg, zaś w kategorii do lat 16 najlepszym okazał się zawodnik z Kielc, z wynikiem 2.600kg. W sumie pięciu zawodników osiągnęło tego dnia wynik ponad 2 kilogramy. Wielkim pechowcem okazał się zawodnik z Częstochowy – Oskar Tracz, który nie złowił żadnej ryby. Ale tak czasami bywa. Wiedzą o tym doskonale zawodnicy.
Obserwatorami tej konkurencji byli także dwaj pracownicy z Biura Zarządu Głównego PZW – Koledzy:  Mirosław Cichy i Tadeusz Chądzyński. Obserwowali zawodników oraz  robili pamiątkowe zdjęcia.

Po przyjeździe do miejsca zakwaterowania wszyscy udali się na obiad, po którym mieli do rozegrania jeszcze tego dnia dwóch konkurencji, a mianowicie testów sprawnościowych i ekologiczno – wędkarskich. Test sprawnościowy został rozegrany na stadionie, znajdującym się obok ośrodka. Muszę przyznać, że stał on na dużym poziomie. W ustaleniu kolejności czołowych miejsc decydowały dogrywki. W kategorii do lat 12, czterech zawodników uzyskało takie same wyniki (196 pkt, na 200 pkt możliwych). Po dogrywce najlepszym okazał się zawodnik z Tłuszcza – Piotrek Sasin, który uzyskał wynik 200 pkt (Piotrek jest znany ze zdobywania maksymalnej ilości punktów bez dogrywek!). W tej kategorii wiekowej dwóch zawodników walczyło także o miejsce piąte. W kategorii do lat 14 zwyciężył Olaf Michalik z Katowic, osiągając wynik 190 pkt. W tej kategorii w dogrywkach walczyli zawodnicy o miejsce drugie, oraz piąte. W kategorii do lat 16 trzech zawodników walczyło o miejsce pierwsze. Tu, najlepszym okazał się zawodnik z Białegostoku – Daniel Filipkowski, który zdobył 190 pkt.

W trzeciej konkurencji olimpiady (test ekologiczno – wędkarski), zawodnicy mieli do rozwiązania testy sprawdzające, z zakresu Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW. Pytań było 25, a układali je działacze ze Skierniewic. Liczył się także czas ich rozwiązania. W kategorii do lat 12 maksymalną ilość punktów (w czasie zaledwie ponad 1 minuty!!!) uzyskał zawodnik ze Skierniewic Krzyżanek Maciej, w kategorii do lat 14 trzech zawodników uzyskało maksymalną ilość punktów, ale najlepszym był zawodnik z Częstochowy Oskar Tracz. Pozostali zawodnicy reprezentowali Skierniewice i Kielce. W najstarszej kategorii najlepszym zawodnikiem okazał się Daniel Adamczyk z reprezentacji Skierniewic. 25 punktów, jednak w gorszym czasie zdobyła zawodniczka z Częstochowy  – Tracz Ksymena. Konkurencje sobotnie zakończone. Jeszcze tylko kolacja i wszyscy udają się na zasłużony odpoczynek.

W ostatnim dniu olimpiady pogoda również dopisuje. Dziś zawodnicy mają do rozegrania najbardziej widowiskową odmianę wędkarstwa, a mianowicie trójbój spinningowy, konkurencja jednoręczna, ciężarek 7,5grama. Na płycie stadionu są już rozstawione rzutnie (po dwie do trzech konkurencji). Po losowaniu kolejności rzutów, młodzi zawodnicy udają się na swoje rzutnie. Czas zaczynać. Poziom konkurencji dość wysoki. Zawodnicy uzyskują wartościowe wyniki. Widoczny jest coraz wyższy poziom, w porównaniu z poprzednimi olimpiadami (mówię tu o tych samych zawodnikach). Ale także ci, którzy startują dziś po raz pierwszy, też radzą sobie z technikami rzutów bardzo dobrze. Widoczna jest praca trenerów, poszczególnych okręgów.
Wyniki końcowe są bardzo dobre. W kategorii wiekowej do lat 12 zwyciężył zawodnik z Białegostoku – Maciej Wróblewski, który osiągnął rezultat 182,060pkt. W kategorii wiekowej do lat 14 pierwsze miejsce zajął zawodnik z Kielc – Maciej Kuza (syn Jacka Kuzy – nazwisko znane w świecie!), z wynikiem 254,270 pkt. W najstarszej kategorii wiekowej – do lat 16, pierwsze miejsce zajął zawodnik z Białegostoku – Daniel Filipkowski, który zgromadził na swoim koncie 250,900 pkt.

Rozegrane zostały wszystkie konkurencje olimpiady. Jeszcze tylko obiad, spakowanie swoich bagaży i możemy przystąpić do uroczystego zakończenia skierniewickiej olimpiady. Wszyscy gromadzą się na boisku. Wyeksponowane puchary, dyplomy i upominki, pozyskane przez organizatora – oczywiście od sponsorów.    Na uroczystości zakończenia byli obecni: Pan Gmaj Sławomir – Wice Prezydent miasta Skierniewice, Kolega Jerzy Kicki – Prezes Zarządu Okręgu PZW w Skierniewicach, oraz Kolega Wiesław Miś – Przewodniczący Rady ds. Młodzieży Zarządu Głównego. Oni to właśnie nagradzali zwycięzców tegorocznej olimpiady.  Olimpiadę uroczyście zamknął Prezes Okręgu w Skierniewicach, zapraszając wszystkich na drugi rok i życząc szczęśliwego powrotu do swoich domów.

Organizatorem olimpiady był Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Skierniewicach

Komitet organizacyjny:

  • Jerzy Kicki – Prezes ZO PZW w Skierniewicach
  • Jarosław Wysota – Wiceprezes ds. Młodzieży ZO PZW w Skierniewicach
  • Wiesław Stępniak – ZO PZW w Skierniewicach

Sędzia główny olimpiady – Wiesław Stępniak (Skierniewice)
Sedzia sekretarz olimpiady – Alicja Wolicka (Warszawa)

Sponsorzy olimpiady:

  • ZO PZW w Skierniewicach
  • Firma ,,BAKOMA”
  • Pan Andrzej Antuszewicz – zakład cukierniczy ,,Chodakowianka”

Szczególne słowa podziękowania kieruję w swoim imieniu do Kolegi Jarka Wysoty, za dużą pomoc jaką okazał mnie i mojej drużynie, oczywiście z Białegostoku!!!

Wyniki zawodników Okręgu PZW z Białegostoku, w składzie: Maciej Wróblewski, Patryk Żakowski, Daniel Filipkowski

Klasyfikacja drużynowa generalna – V miejsce

Klasyfikacja indywidualna generalna:
1.kategoria do lat 12 – Maciej Wróblewski (,,Okoń” Białystok) – V miejsce
2.kategoria do lat 14 – Patryk Żakowski (Wasilków) – VIII miejsce
3.kategoria do lat 16 – Daniel Filipkowski (Wasilków) – IV miejsce

Konkurencja: zawody spławikowe
1.Maciej Wróblewski – V miejsce
2.Patryk Żakowski – XI miejsce
3.Daniel Filipkowski – XI miejsce
Drużynowo – IX miejsce

Konkurencja: test ekologiczno – wędkarski
1.Maciej Wróblewski – IX miejsce
2.Patryk Żakowski – XIII miejsce
3.Daniel Filipkowski – IX miejsce
Drużynowo – XI miejsce

Konkurencja: test sprawnościowy
1.Maciej Wróblewski – IX miejsce
2.Patryk Żakowski – VI miejsce
3.Daniel Filipkowski – I miejsce
Drużynowo – III miejsce

Konkurencja: trójbój spinningowy
1.Maciej Wróblewski – I miejsce
2.Patryk Żakowski – III miejsce
3.Daniel Filipkowski – I miejsce
Drużynowo – I miejsce

W olimpiadzie skierniewickiej udział brało 57 ZAWODNIKÓW (w tym 1 zawodnik w klasyfikacji indywidualnej), którzy reprezentowali następujące okręgi PZW: Skierniewice (dwie drużyny), Poznań, Kielce, Tłuszcz, Białystok, Mazowiecki (dwie drużyny), Katowice, Częstochowa, Ciechanów, Bydgoszcz, Opole, Koło nr2 Warszawa – Żoliborz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.