Mlodzi olimpijczycy w Bielsku Podlaskim
Od pamiętnej ,,I Olimpiady Młodzieży PZW Okręgu PZW w Białymstoku”, minął rok. Było nam naprawdę bardzo miło, że olimpiadę tą wysoko oceniły władze naszego okręgu, oraz działacze z Kół. Kiedy opadły już emocje, zapomnieliśmy już o ogromnym trudzie, który towarzyszył nam w przygotowaniach do tej imprezy, o wielkim zmęczeniu – postanowiliśmy kontynuować tą imprezę w dalszym ciągu.
Nam jako podziękowanie wystarczył uśmiech na twarzach młodych sportowców, którzy to uczestniczyli w tak dużej imprezie. Bo przecież ci młodzi sportowcy rozegrali w ciągu 11-tu godzin cztery konkurencje, a mianowicie: zawody spławikowe, trójbój spinningowy, test sprawnościowy i test ekologiczno – wędkarski.
Jako pierwsi, złożyli swój akces działacze Koła PZW ,,Sum” z Bielska Podlaskiego z reprezentującym koło Prezesem Mirosławem Jakubiukiem, aby to właśnie na ich terenie zorganizować kolejną olimpiadę. Komisja ds. Młodzieży ZO PZW w Białymstoku, przystała na tą propozycję. Zaczęły się żmudne przygotowania do imprezy. Opracowanie regulaminu olimpiady, pozyskiwanie sponsorów, ustalanie spraw technicznych. To bardzo dużo pracy! Do udziału w olimpiadzie zaprosiliśmy dwie drużyny, reprezentujące MAZOWIECKI OKRĘG PZW (w ramach współpracy z młodzieżą Okręgu mazowieckiego i białostockiego). Na trzy dni przed terminem mieliśmy wszystko zapięte na przysłowiowy ,,ostatni guzik”.
8 MAJ 2010ROK – sobota.
Już od wczesnych godzin porannych jestem wraz ze Sławkiem Nadolnym – Koordynatorem ds. Młodzieży z ramienia Prezydium ZO PZW w Białymstoku, w siedzibie Koła PZW ,,Sum” w Bielsku Podlaskim. Omawiamy tam wraz z działaczami ,,Suma” ostatnie sprawy techniczne. Dzielimy jeszcze tylko upominki od ostatnich sponsorów. Lustrujemy płytę stadionu MOSiR-u, pomieszczenia do przeprowadzenia testów ekologiczno – wędkarskich, teren zalewu, pokoi mieszkalnych dla drużyn ze stolicy. Wszystko ,,pasuje”. Około godziny 12:00, przed budynek stadionu podjeżdżają nasi goście. Dwóm drużynom młodzieżowym towarzyszą trenerzy i opiekunowie. Szczególnie serdecznie witamy Panią Alicję Wolicką – sekretarza olimpiady, oraz Pana Stanisława Wolickiego – Prezesa Koła PZW nr2 Warszawa – Żoliborz, członka Rady ds. Młodzieży przy ZG PZW, trenera Kadry Narodowej Kadetów w wędkarstwie spławikowy. Witamy także dwóch działaczy. Wszystkim wręczamy reklamówki z upominkami, na dobry początek.
Po zakwaterowaniu gości i wspólnym obiedzie, zabieramy naszych gości autokarem na wycieczkę, do muzeum w Białowieży. W drodze powrotnej nie możemy pominąć rezerwatu żubrów – chluby Podlasia. Wracamy do Bielska pełni wrażeń. Kolacja, a potem omówienie działań na dzień następny i udajemy się na zasłużony odpoczynek.
9 MAJ 2010ROK – niedziela.
Wbrew zapowiedziom naszych synoptyków, niedziela wita nas piękną pogodą. Jest ciepło, świeci słońce, odczuwalny jest niewielki wiaterek. O godzinie 6:00 oczywiście śniadanie. Jeszcze tylko przygotowanie niezbędnych rzeczy i wspólnie z kolegami z Warszawy wyjeżdżamy na łowisko. Jest to uroczy zalew, w środku bielskiego parku, czyli ,,Łysa Górka”. Nad zalewem obecne są już wszystkie drużyny, wraz z opiekunami. A więc czas zacząć już ,,II OLIMPIADĘ MŁODZIEŻY PZW OKRĘGU BIAŁYSTOK”.
Zawodnicy wraz z opiekunami , na czele kapitani drużyn z tablicami, na których widnieją nazwy ich miejscowości. Zaczynamy od podniesienia flagi na maszt. Do ceremonii tej wywołuję ubiegłorocznych zwycięzców kategorii wiekowych. Flagę podnoszą: Maciek Wróblewski (Koło PZW ,,Okoń” Białystok) – kategoria do lat 12-tu, Daniel Filipkowski (Koło PZW w Wasilkowie) – kategoria do lat 14-tu, oraz Adam Łewosz (Koło PZW w Sokółce) – kategoria do lat 16-tu. Po tej doniosłej uroczystości witam serdecznie wszystkich uczestników, opiekunów i trenerów. Przedstawiam skład głównej komisji, oraz sędziów technicznych. Słowami: ,,II Olimpiadę Młodzieży PZW Okręgu Białystok uważam za otwartą”, kończę swoje wystąpienie.
KONKURENCJA nr1 – zawody spławikowe.
Po godzinnym przygotowaniu, młodzi zawodnicy rozpoczynają łowienie, jedną trzygodzinną turę. Przyglądam się wodzie. Pod powierzchnią obserwuję ławice dużych karpi. Widzę też karasie. Chyba nie będzie tak źle. Już po chwili obserwujemy pierwsze brania i hole ryb. Zawodnicy spisują się na medal. Widać w tym momencie pracę trenerów i opiekunów. Prawidłowe hole, pewność podbierania ryb. Są to karpie, szacowane przez nas na ponad 1kg każdy. Niektórzy zawodnicy mają pecha. Po zacięciu nie dają rady wyholować ryby. To duże karpie. Obserwujemy potężne ,,odjazdy” ryby. Są też pęknięte haczyki, porwane zestawy. Niestety tak bywa! Nie mniej jednak zabawa jest przednia. Młodzi zawodnicy są zadowoleni. Będzie o czym wspominać.
Trzy godziny mijają szybko. Teraz do pracy przystępuje komisja wagowa. Ryby zostają zważone na każdym stanowisku i wędrują z powrotem do wody. W tej konkurencji najlepsi byli: w kategorii do lat 12 – Maciej Wróblewski (Koło PZW ,,Okoń” Białystok – indywidualnie) – wynik 2.540pkt, w kategorii do lat 14 –Agnieszka Chomutowska z drużyny Wasilków II – wynik 4.350pkt i w kategorii do lat 16 – Damian Mirończuk z drużyny Orla II – wynik 4.930pkt.
Konkurencję tą przeprowadzili sędziowie z Koła PZW ,,Sum” w Bielsku Podlaskim.
KONKURENCJA nr2 – test ekologiczno – wędkarski.
Wszystko przebiega zgodnie z zaplanowanym czasem.
Młodzi zawodnicy znajdują się już w pomieszczeniu, obok stadionu, aby rozegrać drugą konkurencję olimpiady, a mianowicie test ekologiczno – wędkarski. Mają do rozwiązania zestaw 45 pytań, w formie testu sprawdzającego, ze znajomości Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW, etyki wędkarskiej, rozpoznawania ryb i roślin wodnych. Mają na rozwiązanie 45 minut. Sędzia tej konkurencji wyjaśnia zasady. Daje sygnał do rozpoczęcia. Zapada cisza. Na twarzach zawodników skupienie. Zakreślają odpowiedzi. Już po kilku minutach pierwsi zawodnicy oddają swoje arkusze. Sędzia odnotowuje czas zdania. Będzie to potrzebne przy końcowych wynikach, aby uniknąć dwóch takich samych ilości poprawnych odpowiedzi. Ostatni zawodnik oddał już swój arkusz. W sali zapanowała cisza. Teraz sędziowie rozpoczynają obliczanie punktów. Najlepsze wyniki tej konkurencji: kategoria do lat 12 – Maciej Wróblewski (,,Okoń” Białystok) – 45pkt (jako jedyny!), kategoria do lat 14 – Przemysław Baranowski (Warszawa I) – 44pkt, kategoria do lat 16 –Pulkowski Michał (Warszawa I) – 38pkt. Poziom tej konkurencji był naprawdę wysoki. Młodzież wykazała się ogromną wiedzą. Jeszcze raz gratulacje dla opiekunów!
Konkurencję tą przeprowadzili koledzy: Zbigniew Wróblewski z białostockiego ,,Okonia”, oraz Sławek Nadolny – z Koła Miejskiego z Białegostoku.
KONKURENCJA nr 3 i nr 4 – trójbój rzutowy + równolegle test sprawnościowy.
Ostatnie dwie konkurencje rozegrano na płycie głównej stadionu MOSiR-u. Zawodnicy startowali bezpośrednio na 6 rzutniach (Arenberg, skish, odległość). Konkurencję rozegrano zgodnie z przepisami regulaminu zawodów rzutowych PZW. I chociaż na przeszkodzie stanął dość silny chwilami wiatr, padło kilka bardzo dobrych wyników. Najlepszymi były: w kategorii 12 lat – Maciej Wróblewski (,,Okoń” Białystok) – 175,60pkt, w kategorii do lat 14 – Patryk Żakowski (Wasilków I) – 204,75pkt, w kategorii do lat 16 – Daniel Filipkowski(Wasilków I) – 257,55pkt.
Konkurencja nr 4
Test sprawnościowy. Polega on na oddaniu 20 rzutów w pozycji siedzącej, do tarczy Arenberga. Zawodnicy wykonywali rzuty piłeczkami tenisowymi (5 rzutów próbnych i 20 ocenianych przez sędziów). Odległości od tarczy były różne, dla grup wiekowych (kat. 12 – 6m, kat. 14 – 8m, kat. 16 – 10m). Jest to trudna konkurencja, która wymaga koncentracji i ,,wyczucia” ręki. Zawodnicy radzili sobie bardzo dobrze, a najlepszymi wynikami tej konkurencji były: kategoria do lat 12 – Piotr Sasin (Warszawa I) – 198pkt (na 200 możliwych do zdobycia), kategoria do lat 14 – Patryk Żakowski (Wasilków I) – 178pkt, kategoria do lat 16 –Maciej Grabowski (Bielsk Podlaski – indywidualnie) – 162pkt. Konkurencje te sędziowali sędziowie z Warszawy, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Orli, Wasilkowa i Sokółki.
W przerwie rozgrywania konkurencji przywieziony został obiad. Można też było degustować smaczne kiełbaski z grilla. Olimpiada dobiegała końca. Kończył się dzień pełen wrażeń, sportowej rywalizacji. W zapomnienie poszły niepowodzenia dnia dzisiejszego. Wszyscy byli w doskonałych nastrojach, zapomnieli o zmęczeniu. Stwierdzili, że była to wspaniała zabawa. Puchary, medale, dyplomy, upominki (dla wszystkich zawodników) wyeksponowano na stołach. Na pewno był to imponujący widok. To dzięki hojności wielu sponsorów, wielkich przyjaciół dzieci, ludzi o przysłowiowym ,,gołębim sercu”.
Rozpoczynam oficjalne zakończenie olimpiady. Najpierw jednak witam przybyłych gości honorowych, w osobach kolegów: Dariusza Dziemianowicza – vce Prezesa ZO PZW w Białymstoku, oraz Bogusława Kowalewskiego – vce Prezesa ds. Sportu ZO PZW w Białymstoku. Zanim nastąpi ten upragniony moment, a mianowicie dekoracja zwycięzców, odczytuję pełną listę sponsorów (w porządku alfabetycznym). A potem już tylko nagradzanie, nagradzania, nagradzanie. Jeszcze tylko głos zabierają goście honorowi,oraz kolegaStanisław Wolicki. Podziękowania z ich ust padają przede wszystkim dla zawodników, organizatorów i opiekunów. Gratulują osiągniętych wyników, w uczciwej i sportowej rywalizacji. Słowami: ,,II Okręgową Olimpiadę Młodzieży PZW Okręgu Białystok, na rok 2010, uważam za zamkniętą”, żegnam wszystkich, życząc szczęśliwego powrotu do swoich domów. Do zobaczenia za rok!!!
OFICJALNE WYNIKI ,,II Olimpiady Młodzieży PZW Okręgu Białystok”
Bielsk Podlaski – 9 maj 2010rok
Najlepsi w konkurencjach
1.zawody spławikowe
kategoria do lat 12 – Maciej Wróblewski (,,Okoń” Białystok) – 2.540pkt
kategoria do lat 14 – Agnieszka Chomutowska (Wasilków II) – 4.350pkt
kategoria do lat 16 – Damian Mirończuk (Orla II) – 4.930pkt
2.trójbój rzutowy
kategoria do lat 12 – Maciej Wróblewski (,,Okoń”) – 175,60pkt
kategoria do lat 14 – Patryk Żakowski (Wasilków I) – 204,75pkt
kategoria do lat 16 – Daniel Filipkowski (Wasilków I) – 257,55pkt
3.test sprawnościowy
kategoria do lat 12 – Piotr Sasin (Warszawa I) – 198pkt
kategoria do lat 14 – Patryk Żakowski (Wasilków I) – 178pkt
kategoria do lat 16 – Maciej Grabowski (Bielsk Podlaski) – 162pkt
4.test ekologiczno – wędkarski
kategoria do lat 12 – Maciej Wróblewski (,,Okoń” Białystok) – 45pkt
kategoria do lat 14 – Przemysław Baranowski (Warszaw I) – 44pkt
kategoria do lat 16 – Michał Pulkowski (Warszawa I) – 38pkt.
Klasyfikacja indywidualna
kategoria do lat 12
1.Maciej Wróblewski (,,Okoń” Białystok)
2.Mateusz Sasin (Warszawa II)
3.Piotr Sasin (Warszawa I)
kategoria do lat 14
1.Patryk Żakowski (Wasilków I)
2.Przemysław Baranowski (Warszaw I)
3.Agnieszka Chomutowska (Wasilków II)
kategoria do lat 16
1.Daniel Filipkowski (Wasilków I)
2.Maciej Grabowski (Bielsk Podlaski)
3.Michał Pulkowski (Warsdzawa I)
Klasyfikacja drużynowa
1.Wasilków I
2.Warszawa II
3.Warszawa I
4.Wasilków II
5.Sokółka I
6.Orla II
7.Orla I
8.Sokółka II
Główny organizator olimpiady – Komisja ds. Młodzieży przy ZO PZW Białystok
Współorganizatorzy olimpiady – Zarządy Kół PZW ,,Sum” Bielsk Podlaski i ,,Okoń” Białystok
Główna komisja sędziowska:
1.Sędzia główny – Andrzej Białous (Białystok)
2.Zastępca – Mirosław Jakubiuk (Bielsk Podlaski)
3.Sekretarze – Alicja Wolicka (Warszawa) i Mirosław Nos (Gródek)
Sponsorzy (w porządku alfabetycznym)
Zarząd Okręgu PZW w Białymstoku – SPONSOR GŁÓWNY
1.Pan Jerzy Antoniuk – Bielsk Podlaski
2.Firma ,,AVA PLUS” – Bielsk Podlaski
3.Pan Andrzej Babicz – salon fotograficzny Foto-Andrzej Białystok
4.Pan Robert Białous – sekretarz Koła PZW ,,OKOŃ” – Białystok
5.Firma ,,BIL” – Bielsk Podlaski
6.Pani Anna Chilimoniuk – firma ,,TRAFIKA” – Bielsk Podlaski
7.Panowie Czerniakiewicz i Liźniewicz – firma ,,ATRAM” – Bielsk Podlaski
8.Pan Roman Gac – firma PHU ,,JONSERED” – Bielsk Podlaski
9.Grzybowscy – firma PPHU ,,ZAMET” – Bielsk Podlaski
10.Firma ,,HOOP” Polska s.a – zakład w Bielsku Podlaskim
11.Państwo Dorota i Wiesław Hryniewiccy – Bielsk Podlaski
12.Panowie Jakubowski i Głowaczyk – firma ,,GAJWEX” – Bielsk Podlaski
13.Pani Joanna Januszewska – firma ,,JANBUD” – Bielsk Podlaski
14.Pan Mirosław Markiewicz – firma ,,ROBMAR” – Bielsk Podlaski
15.Zakłady Mięsne ,,NETTER” – Bielsk Podlaski
16.Pan Piotr Nowicki – firma ,,NOWPOL” – Bielsk Podlaski
17.Pan Stanisław Olszewski – Przedsiębiorstwo Handlowe ,,CARINA” – Bielsk Podlaski
18.Pan Bazyl Oniskiewicz – zakład handlowo-usługowy ,,ELEKTRONIK” – Bielsk Podlaski
19.Firma ,,PARTNER AGD RTV” – Bielsk Podlaski
20.Pan Zbigniew Pieczko – sklep wędkarski OKUNEK Czarna Białostocka
21.Pan Marek Prokop – sklep wędkarski SUM Białystok
22.Pan Andrzej Prokorym – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Adama Mickiewicza – Białystok
23.Polskie Radio Białystok
24.Firma PSS ,,SPOŁEM” – Bielsk Podlaski
25.Pan Sławomir Siemieniuk – firma ,,KLINK” – Bielsk Podlaski
26.Salon Sportowy SOCCER Białystok
27.Pan Michał Sawczyński – Bielsk Podlaski
28.Pan Paweł Sulima – Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe – Malinniki
29.Sekcja wędkarska ,,UCHWYTY” przy Kole PZW ,,OKOŃ” – Białystok
30.Pani Mariola Witkowska – sklep wędkarski SUM Białystok
31.Pan Norbert Zadykowicz – członek Koła PZW ,,OKOŃ” – Białystok
32.Zarząd Koła PZW,,OKOŃ” – Białystok
33.Zarząd Koła PZW w Wasilkowie
34.Pani Elżbieta Załuska – Dyrektor Przewozów Regionalnych – Podlaski Zakład Białystok
35.Pan Dariusz Ziemniewicz – sklep wędkarski BRZANA – Białystok
Nagrody specjalne:
1.kategoria ,,Najmłodszy zawodnik”
Tomasz Bańkowski (Koło PZW w Sokółce) – fundator Pan Robert Białous – sekretarz Koła PZW ,,Okoń” Białystok
2.kategoria ,,Najmłodsza zawodniczka”
Aleksandra Chmielewska (Koło PZW w Orli – fundator Pani Dyrektor Elżbieta Załuska – Przewozy Regionalne
3.kategoria ,,Największa wiedza (goście z Warszawy)”
Piotr Sasin – fundator Bogusław Kowalewski – vce Prezes ds. Sportu ZO PZW w Białymstoku.
Podziękowania:
1.Zawodnikom, opiekunom i trenerom z Okręgu Mazowieckiego PZW – za przyjazd i uczestniczenie w naszej olimpiadzie
2.Zarządom i Kół PZW ,,Sum” z Bielska Podlaskiego i ,,Okoń” z Białegostoku – za wiele trudu w przygotowanie olimpiady. Szczególne podziękowanie składa koledze Karolowi Sawickiemu – gospodarzowi Koła PZW ,,Okoń” Białystok
3.Panu Sławomirowi Nadolnemu – za koordynację przygotowań do olimpiady
4.Głównej komisji sędziowskiej i sędziom technicznym – za bezstronne i sprawiedliwe sędziowanie
5.Zawodnikom – za stworzenie niezapomnianej atmosfery olimpiady, oraz za sportową i uczciwą rywalizację
6.Opiekunom i trenerom młodych zawodników – za wzorowe przygotowanie młodzieży do olimpiady
7.Paniom z punktu medycznego olimpiady – za czuwanie nad naszym zdrowiem.
ZDJĘCIA
Zdjęcia - Andrzej Białous