Mistrzostwa Okręgu czyli… komary, ciepło i bezrybie

1 maj 2008 rok – Sosnowo – Kanał Augustowski. W tym dniu i na tym akwenie Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Białymstoku postanowił zorganizować Spławikowe Mistrzostwa Okręgu, we wszystkich kategoriach wiekowych. Jak to się mówi – na naszej wodzie!!!
Zawody stosunkowo uciążliwe, gdyż rozgrywane w DWÓCH TRZYGODZINNYCH TURACH, w ciągu jednego dnia. Na starcie tegorocznych Mistrzostw Okręgu stanęło ogółem 49 zawodników, w czterech kategoriach wiekowych:


seniorów  – 30 zawodników
juniorów  – 10 zawodników
kadetów  – 6 zawodników
kobiet  – 3 zawodniczki.

Reprezentowali oni Koła PZW: Białystok (,,Okoń”, ,,Sazan”, Miejskie, Nr1, ,,Akwen”, Polmozbyt, PKP, KPK), Suwałki Nr1, Augustów, Czarna Białostocka Miejskie, Hajnówka Miejskie.

Zbiórkę dla zawodników, na miejscu zawodów organizator wyznaczył na godzinę 6:30. Już od wczesnych godzin porannych na miejsce zawodów zaczęli zjeżdżać się pierwsi zawodnicy. Pogoda tym razem dopisała. Było ciepło, wiał lekki wiatr. Prognozy przed zawodami były jednak pesymistyczne. Niski poziom wody w kanale. Dał się zauważyć brak jakiegokolwiek życia biologicznego. ,,Kanał pusty” – oto stwierdzenie niektórych zawodników. Krążyły opowiadania, jakoby na kilka dni przed dzisiejszymi zawodami, podczas treningu niektórych czołowych zawodników naszego Okręgu wyniki przez nich uzyskiwane były bardzo ,,mizerne”. Mówiono także o rzęsie płynącej całą szerokością kanału, co bardzo utrudniało połowy. Sobotni trening, tuż przed zawodami także nie należał do rewelacyjnych. ,,Drobna rybka!” – płoteczki, krąpiki….. Nastroje nie były najlepsze. Poszczególni zawodnicy potwierdzali swój dzisiejszy start u sędziego sekretarza zawodów, kolegi Franciszka Pilcickiego. O godzinie 7:30 lista startujących była zamknięta. Następuje odprawa zawodników. Głos zabiera sędzia główny Mistrzostw kolega Wiesław Zdanowicz. Serdecznie wita zawodników, sędziów i przybyłych gości. Następuje uroczysty moment wciągnięcia flagi związkowej na maszt. Ceremonii tej dokonuje koleżanka Beata Miastkowska – ubiegłoroczna Mistrzyni Okręgu, oraz Mistrzyni Polski z 2006 roku.. Towarzyszą jej Mistrzowie Okręgu z roku ubiegłego. Jeszcze tylko regulamin zawodów i sędzia życzy wszystkim jak najlepszych wyników w dniu dzisiejszym. Oczywiście losowanie….i zawodnicy udają się na swoje stanowiska.

ektory zawodników usytuowane są na obydwu brzegach kanału. Z jednej strony ,,seniorzy” i ,,kobiety”, z drugiej zaś ,,juniorzy” i ,,kadeci”. Trwają przygotowania na stanowiskach. Temperatura powietrza z każdą chwilą jest wyższa. Na dodatek to, co może być najgorszego – KOMARY!!!. Niezliczone sztuki. Dadzą się zawodnikom we znaki podczas rywalizacji. Ale mówi się trudno! Taki już los wędkarzy!


O godzinie 9:00 rozpoczynają się Mistrzostwa. Tak, jak należało się spodziewać. Łowią oni ,,drobną rybę”. Woda w kanale praktycznie bez uciągu. Większość zawodników łowi metodą ,,skróconego zestawu”. Tym razem spławiki bardzo delikatne i czułe. Trzy godziny szybko mijają. Teraz do ,,akcji” wkracza komisja wagowa. Ryby ważone są na stanowiskach i szybko wpuszczane z powrotem do wody. Każdy wynik ma potwierdzenie w karcie startowej. Jednocześnie zawodnicy losują stanowiska do rozegrania II tury zawodów. Oczekiwana przerwa pozwala na przeniesienie sprzętu na nowe stanowiska i spożycie krótkiego posiłku.

Jest już sygnał do rozpoczęcia II tury. Po chwili scenariusz powtarza się – ,,drobna rybka!!!”. I tak już do końca!!! A komary? Nie, nie zapomniały o nas. Coś okropnego!!!

I tak oto rozlega się ostatni sygnał w dniu dzisiejszym. To koniec Mistrzostw. Komisja wagowa rozpoczyna swoją pracę. W trakcie zawodów przyjeżdżają goście honorowi, w osobach: Prezesa ZO PZW w Białymstoku – kolegi Zbigniewa Matusewicza, oraz Dyrektora Biura ZO PZW w Białymstoku – kolegi Jerzego Łuckiego. Komisja wagowa powraca do sekretariatu zawodów. Wyniki z dwóch tur są zsumowane, kolejność miejsc w poszczególnych kategoriach ustalona. Można zatem wypisywać pamiątkowe dyplomy. Puchary i medale są wyeksponowane już na stoliku. Ale zanim nastąpiło uroczyste zakończenie zawodów, wszyscy zgromadzili się przy wspólnym ognisku wędkarskim, gdzie pieczono wspaniałe kiełbaski. To poczęstunek od organizatora, czyli ZO PZW w Białymstoku. Zarząd Okręgu ufundował też pamiątkowe puchary, medale i dyplomy – czyli nagrody honorowe dla tych najlepszych w dniu dzisiejszym. Sędzia Główny zaprasza wszystkich do zajęcia miejsca przy podium i maszcie, na którym powiewa flaga PZW. Następuje uroczysty moment ogłoszenia oficjalnych wyników. Sędzia Główny wywołuje do podium poszczególnych zawodników, nadając im tytuły mistrzowskie. Dekoracji dokonują: Prezes i Dyrektor Zarządu Okręgu, Przewodniczący Komisji ds. Młodzieży Zarządu Okręgu, oraz działacze Zarządu Okręgu. Wszyscy zawodnicy otrzymują od zgromadzonych gromkie brawa. Nagradzają ich w ten sposób za ogromny trud poniesiony podczas Mistrzostw, oraz za to, że dotrzymali do końca i potrafili w tak ciężkich warunkach złowić ryby. Jeszcze tylko flagę z masztu zdejmują tegoroczni mistrzowie we wszystkich kategoriach wiekowych. Sędzia główny dziękuje, życzy wszystkim szczęśliwego powrotu do domu i oficjalnie zamyka tegoroczne Mistrzostwa.
Do zobaczenia za rok!!!

Ja, ze swej strony składam serdeczne podziękowania:
– zawodnikom, za ich heroiczną walkę z rybą i komarami, za stworzenie niezapomnianej atmosfery zawodów
– władzom ZO PZW w Białymstoku, za organizację i sponsoring
– ekipie technicznej, za organizację terenu zawodów
– wszystkim sędziom, za sprawne sędziowanie zawodów.

Życzę także, aby nowi Mistrzowie naszego Okręgu, na Mistrzostwach Polski uzyskali jak najlepsze wyniki i jak najlepsze miejsca, przynosząc w ten sposób zaszczyty Okręgowi białostockiemu. BO POTEM TO JUŻ TYLKO MISTRZOSTWA ŚWIATA!!!

A teraz poznajmy Mistrzów Okręgu białostockiego w ,,spławiku” na rok 2008:

KATEGORIA ,,SENIORÓW”
1.Marek Alefierowicz (Nr1 Białystok) – 3pkt – MISTRZ OKRĘGU
2.Anatol Goroszkiewicz (,,Sazan” Białystok) – 4pkt – I vce MISTRZ
3.Dariusz Ziemniewicz (,,Sazan” Białystok) – 5pkt – II vce MISTRZ

KATEGORIA ,,JUNIORÓW”
1.Mariusz Niemyjski (,,Okoń” Białystok) – 4pkt (2035) – MISTRZ OKRĘGU
2.Szymon Pisarewicz (Augustów) – 4pkt (1835) – I vce MISTRZ
3. Łukasz Półtorak (,,Okoń” Białystok) – 5pkt – II vce MISTRZ

KATEGORIA ,,KOBIET”
1.Beata Miastkowska (,,Sazan” Białystok) – 2pkt – MISTRZYNI OKRĘGU
2.Mariola Witkowska (Akwen Białystok) – 4pkt – I vce MISTRZYNI
3.Elżbieta Romanowska (Czarna Białostocka) – 6pkt – II vce MISTRZYNI

KATEGORIA ,,KADETÓW”
1.Patryk Waleśko (,,Sazan” Białystok) – 3pkt – MISTRZ OKRĘGU
2.Emilia Kondrusik (,,Sazan” Białystok) – 4pkt – I vce MISTRZ
3. Rafał Wieliczko (,,Okoń” Białystok) – 7pkt – II vce MISTRZ

CIEKAWOSTKI MISTRZOSTW
– Największy wynik w turze – Marek Alefierowicz – 2.060kg w I turze
– Najmniejszy wynik w turze – Łukasz Romanowski – 0.010kg w II turze
– Największy wynik w obu turach – Marek Alefierowicz – 4.005kg
– Najmniejszy wynik w obu turach – Dawid Kakareko – 0.335kg
– Największy kontrast: – Łukasz Romanowski – I tura (1.555kg)  II tura (0.010kg)
– Najbardziej ,,równy” zawodnik: Mariusz Niemyjski – I tura (1,0kg) II tura (1.035kg)

Porównanie wyników tur w poszczególnych kategoriach:
1.SENIORZY – I tura (27.970kg)  II tura (14.590kg)
2.JUNIORZY – I tura (11.700kg)  II tura (6.045kg)
3.KADECI – I tura (3.120kg)  II tura (3.260kg)
4.KOBIETY – I tura (1.980kg)  II tura (1.470kg)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.