Kurs na kartę wędkarską

W dniach 24 – 28 stycznia 2005 roku Zarząd Okręgu po raz kolejny zorganizował kurs na kartę wędkarską dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. W inauguracji udział wzięło 65 uczniów z białostockich szkół. Kurs prowadzili wędkarze z koła „Okoń” – Andrzej Białous i Darek Dziemianowicz. Wykładowcami na kursie byli również zaproszeni przez organizatorów goście.

Pierwszy dzień szkolenia otworzyła miła uroczystość. Prezes Zarządu Okręgu PZW w Białymstoku Zbigniew Matusewicz wręczył dla obecnej na inauguracji szkolenia Zofii Trancygier-Koczuk Podlaskiego Kuratora Oświaty medal „Za zasługi w rozwoju wędkarstwa”. W imieniu licznie zgromadzonej młodzieży kwiaty dla Pani Kurator wręczył kadet z koła „Okoń” – Michał Chrzanowski.

W drugim dniu zaproszony gość Marek Kwiecień z największego polskiego portalu karpiowego carp.adn.pl opowiadał młodym słuchaczom o sekretach wędkarstwa karpiowego. Młodzież mogła zapoznać się ze sprzętem karpiowym i mogła brać udział w mini konkursach wygrywając drobne akcesoria ufundowane przez p. Marka Kwietnia. Kolejnym gościem który zapoznał młodzież z wędkarstwem muchowym i spinningowym był Jerzy Łucki – wiceprezes Zarządu Okręgu ds. sportu. Były muchy, sznury, kołowrotki i wędziska. Dla wielu młodych słuchaczy było to pierwsze zetknięcie się z taką metodą wędkowania.

W trzecim dniu zajęcia rozpoczęły się omówieniem apektów wędkarstwa rzutowego. Nastepnie Anatol Goroszkiewicz – członek Okręgowego Kapitanatu Sportowego opowiadał o wędkarstwie podlodowym. Demonstrował sprzęt i akcesoria do podlodowych połowów. Był także przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku – mł. asp. Jacek Depczyński który przedstawił program prowadzony przez Policję o nazwie „Bezpieczna Woda”. Wykład o bezpiecznym zachowaniu nad wodą poparty był mulimedialną projekcją.

Czwarty dzień rozpoczął się spotkaniem z z-cą Komendanta Państwowej Straży Rybackiej – Antonim Węcławskim. Młodzież dowiedziała się w jaki sposób prowadzona jest walka z kłusownictwem i jakie są za to kary. Kto i w jaki sposób może kontrolować wędkarzy, jakie są prawa wędkującego i jakie prawa ma kontrolujący. Kolejnym zaproszonym wykładowcą był spławikowy Mistrz Okręgu z roku 2003 – Marek Alifierowicz. Zapoznał młodych wędkarzy ze sprzętem, metodami połowu na spławik, zanetami i taktyką połowu. W każdym dniu prowadzący kurs Andrzej Białous i Dariusz Dziemianowicz omawiali punkt po punkcie regulamin amatorskiego połowu ryb, aby jak najlepiej przygotować młodzież do egzaminu.

Piąty i ostatni dzień zajęć to egzamin ze znajomości regulaminu amatorskiego połowu ryb. Początkowy stres i zdenerwowanie szybko minęło gdy okazało się, że pytania na egzaminie nie sprawiają 57 zdającym osobom większego kłopotu. Zasób wiadomości, który kursanci zdobyli na pięciodniowym kursie okazał sie wystarczajacy do poprawnego zdania egzaminu na kartę wędkarską. Egzamin zdali wszyscy uczestnicy kursu.

GALERIA ZDJĘĆ Fot. Andrzej Białous

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.