Końcowy akcent 2010 czyli… „Tarcza 2010”

Natłok spraw związany z przygotowaniami do Świąt sprawił, że naprawdę nie miałem czasu na napisanie tych kilku słów. Ale obiecałem to dla Jurka Nazarewicza z Orli, więc czynię to niniejszym. Sorry!!! Jerzy że tak późno!

Zakończył się już sezon związany z wszelkiego rodzaju zawodami wędkarskimi. W ciągu całego minionego roku było ich naprawdę wiele. Zawodnicy naszego okręgu startowali w nich z różnym szczęściem. Mówię tu o imprezach krajowych. Jedynie ,,podlodowcy” i ,,rzutowcy” sprawili nam dużo radości, zdobywając tytuły Mistrzów Polski i Wicemistrzów Polski. Kto myśli, że sezon na zawody wędkarskie został już definitywnie zamknięty, ten mocno się myli. Dopiero młodzi zawodnicy, uprawiający casting to uczynili. Tak już jest od kilku lat, że to właśnie ostatnie zawody okręgu Białystok właśnie oni rozgrywają.

Pierwsze Halowe Zawody Rzutowe ,,TARCZA”, jeżeli mnie pamięć nie myli, zostały rozegrane w roku 2002. Pomysłodawcą zorganizowania takiej właśnie imprezy był nie kto inny, jak sam Darek Dziemianowicz. Startowały w nich pierwsze dziesiątki zawodników (w poszczególnych kategoriach wiekowych), którzy wygrali swoje rankingi. Tradycja zawodów z cyklu ,,TARCZA” przetrwała do dnia dzisiejszego. I chwała za to DARKOWI!!!

Tegoroczna ,,TARCZA 2010” – jako zawody halowe, została rozegrana 18 grudnia, na sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum im. Księdza Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. Koło PZW w Wasilkowie (po przejęciu pałeczki po białostockim ,,Okoniu”), zorganizowała te zawody już po raz piąty. Chwała im za to!!! ,,Okoń” był w tym roku współorganizatorem. Na starcie tegorocznej imprezy stanęło 28 zawodników z Orli, Sokółki, Czarnej Białostockiej, Wasilkowa i Białegostoku. Na tego typu zawodach jest rozgrywany jedynie dwubój spinningowy. Na sędziego głównego ,,Tarczy 2010” zostałem powołany decyzją Komisji ds. Młodzieży przy ZO PZW w Białymstoku i był to dla mnie zaszczyt. Wspomagał mnie dzielnie sędzia sekretarz, kolega Janusz Stępniak – sędzia z Wasilkowa. Na sędziów punktowych powołano kolegów z Białegostoku – Roberta BiałousZbyszka WróblewskiegoMarcina Sawickiego, oraz z Wasilkowa – kolegę Prezesa Koła Józefa Dąbrowskiego.

Po krótkim treningu zawodników, na rozłożonych czterech rzutniach, przystąpiłem do uroczystego otwarcia zawodów. Serdecznie przywitałem głównych aktorów dzisiejszego spektaklu – czyli zawodników, oraz ich opiekunów i trenerów. Przywitałem także naszych gości honorowych, w osobach: Pana Dariusz Dziemianowicza – Wiceprezesa ZO PZW w Białymstoku, Pana Sławomira Nadolnego – Koordynatora ds. Młodzieży z ramienia Prezydium ZO PZW w Białymstoku, Pana Stanisława Kostko – Skarbnika ZO PZW w Białymstoku, redaktorów białostockich mediów – Radia BiałystokKuriera Porannego. Nie zapomniałem także o działaczach  Zarządów Kół PZW z Wasilkowa i Białegostoku, oraz o sędziach.

Zawodnikom życzyłem uzyskania dobrych wyników, oraz sportowej i uczciwej rywalizacji. Opiekunom i trenerom – wiele zadowolenia ze startu swoich podopiecznych. Zaproszonym gościom – miłego spędzenia czasu.Jeszcze tylko losowanie kolejności startu i …mogliśmy zaczynać.

Sędziowie zgłaszają gotowość rzutni i wywołują pierwszych zawodników. Poziom wykonywanych technik przez poszczególnych zawodników jest bardzo różny, a to dlatego, gdyż na dzisiejszych zawodach jest kilku zawodników, którzy po raz pierwszy mogą się pokazać przed liczną publicznością. Na ich twarzach maluje się wielkie skupienie, ale jednocześnie widać chęć pokazania się z jak najlepszej strony. Chcą pokazać przede wszystkim swoim trenerom i opiekunom, że ich praca z nimi ,,nie poszła” na marne. Chcą w ten sposób im podziękować. Jednocześnie mają wielką szansę na podpatrzenie technik, jakie stosują ci starsi już koledzy. Jest tu dzisiaj kilka wielkich nazwisk – Asia Brzyska, Patryk Żakowski, Daniel Filipkowski, czy Maciek Wróblewski. To nazwiska znane już w Polsce. Oni dzisiaj rzucają jednak na ,,luzie”. Może udzielił się już im nastrój przedświąteczny, a może zmęczenie bogatym sezonem pełnym startów na arenie ogólnopolskiej (Puchar Polski, Grand Prix, Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży), czy też wieloma zawodami rangi okręgowej. Ale dzisiejsze zawody to przede wszystkim wspaniała zabawa, kolejna wielka przygoda wędkarska, w tej jakże trudnej i widowiskowej odmianie sportu wędkarskiego.

Zawody powoli zbliżają się do końca. Jest też kilka dogrywek, aby wyłonić tego lepszego. Teraz Wojtek Bogusłowicz zaprasza wszystkich na przygotowany poczęstunek, czyli degustację wspaniałych pączków. Do swojej pracy przystępuje teraz komisja sędziowska. Trzeba wyłonić tych najlepszych, wypisać dyplomy. Na stolikach wyeksponowane są już pamiątkowe puchary i medale, oraz upominki dla wszystkich. Są też nagrody dla najlepszych zawodników, w swoich kategoriach. To wspaniały gest od pozyskanych sponsorów.

Zaczynam więc końcowy akcent, czyli uroczyste zakończenie ,,Tarczy 2010”. Na wstępie serdecznie witam przybyłych kolejnych gości honorowych, w osobach: Pani Barbary Borkowskiej– Dyrektor Gimnazjum im. Księdza Rabczyńskiego z Wasilkowa, Pana Antoniego Pełkowskiego – Burmistrza Wasilkowa, Pana Bogdana Adamczewskiego – Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Wasilkowa. Wyczytuję oficjalne wyniki, w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najlepszych zawodników dekorują goście honorowi. Pozostałym wręczają upominki rzeczowe, w postaci akcesoriów wędkarskich, wydawnictw o naszym regionie i słodkim dodatku. Zadowolenie maluje się na twarzach. Będą to miłe pamiątki z dzisiejszych zawodów.

Ale na tym nie koniec.
Wojtek Bogusłowicz wręcza najlepszym zawodnikom startującym w zawodach krajowych dodatkowe nagrody – tuby na sprzęt rzutowy. Sławek Nadolny wręcza Maćkowi Wróblewskiemu i Patrykowi Żakowskiemu pamiątkowe dyplomy i upominki rzeczowe od Zarządu Głównego PZW, za ich bardzo dobre miejsca w klasyfikacji indywidualnej (generalnej) Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieżowych (Patryk – miejsce II, Maciek – miejsce VI).
Józef Dąbrowski – Prezes Koła PZW w Wasilkowie, wręcza z kolei upominki i specjalne podziękowania Pani Dyrektor, Panu Burmistrzowi i Panu Przewodniczącemu Komisji, za przychylność i współpracę z Zarządem wasilkowskiego Koła.

Teraz kolej na najmłodszego zawodnika dzisiejszych zmagań. Zawodnik z Orli – 10 letni Grzesio Kalinaotrzymuje z rąk Maćka Wróblewskiego specjalny upominek – wędkę i pamiątkową statuetkę. Ja z kolei mam zaszczyt wręczyć pamiątkowe podziękowania przedstawicielom Kół PZW, za duży wkład pracy z młodzieżą, za ich przygotowanie do ,,Grand Prix” naszego okręgu w wędkarstwie rzutowym, oraz do dzisiejszych zawodów. Wręczam także specjalny upominek Pani Dyrektor Gimnazjum, ufundowany przez Panią Elżbietę Załuską – Dyrektor Przewozów regionalnych PKP Białystok.

Jeszcze tylko podziękowania od gości honorowych skierowane do zawodników, opiekunów, sędziów i do Zarządu Koła PZW w Wasilkowie. Uroczyście kończę tegoroczną imprezę i życzę gościom przyjezdnym szczęśliwego powrotu do swoich domów.

DO ZOBACZENIA ZA ROK !!!

A teraz podziękowania:

 • Zarządom Kół Polskiego Związku Wędkarskiego z Wasilkowa i ,,Okonia” Białystok – za wzorowe zorganizowanie zawodów
 • zawodnikom – za stworzenie niezapomnianej atmosfery zawodów, oraz uczciwą rywalizację
 • opiekunom i trenerom – za ogrom pracy włożonej w przygotowanie zawodników
 • sędziom – za wzorowe sędziowanie zmagań młodych zawodników
 • sponsorom – za pomoc i stworzenie bogatej oprawy zawodów.

Sponsorami tegorocznej ,,Tarczy” byli:

 1. Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Białymstoku
 2. Komisja ds. Młodzieży przy ZO PZW w Białymstoku
 3. Pani Barbara Borkowska – Dyrektor Gimnazjum w Wasilkowie
 4. Pan Antoni Pełkowski – Burmistrz Wasilkowa
 5. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wasilkowie
 6. Pani Elżbieta Załuska – Dyrektor Przewozów Regionalnych PKP Białystok
 7. Zarząd Koła PZW w Wasilkowie
 8. Zarząd Kola PZW ,,Okoń” w Białymstoku
 9. Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
 10. Gminna Spółdzielnia ,,Samopomoc Chłopska” w Wasilkowie
 11. Pan Robert Białous – Sekretarz Koła PZW ,,Okoń” w Białymstoku
 12. Maciej Wróblewski – członek Koła PZW ,,Okoń” w Białymstoku
 13. Sklep spożywczy ,,Jedynka” grupy ,,Horten” w Wasilkowie.

 

Oficjalne wyniki:

kategoria ,,kadetów”

 1. Maciej Wróblewski – Białystok ,,Okoń”
 2. Mateusz Żukowski – Wasilków
 3. Krzysztof Sikorski – Wasilkow
 4. Mateusz Minkiewicz – Wasilków
 5. Maciej Łapiński – Wasilków
 6. Sebastian Kuklicz – Czarna Białostocka nr39
 7. Adrian Orłowski – Sokółka
 8. Kamil Orłowski – Sokółka
 9. Grzegorz Kalina – Orla ,,Miętus”
 10. Adrian Kiszkiel – Sokółka
 11. Piotr Kucharewicz – Sokółka

kategoria ,,junior”

 1. Mateusz Chomutowski – Wasilków
 2. Andrzej Bańkowski – Orla ,,Miętus”
 3. Dawid Radziszewski – Wasilków
 4. Damian Mirończuk – Orla ,,Miętus”
 5. Rafał Leszczyński – Czarna Białostocka nr39
 6. Dariusz Sawicki – Orla ,,Miętus”

kategoria ,,dziewczęta”

 1. Magdalena Ciasnowska – Wasilków
 2. Ewelina Marchel – Wasilków
 3. Aneta Wysocka – Czarna Bialostocka nr39
 4. Sylwia Rowińska – Wasilków

kategoria ,,kadetka”

 1. Agnieszka Chmoutowska – Wasilków
 2. Kornelia Halicka – Wasilków
 3. Katarzyna Żak – Wasilków
 4. Karolina Pieczko – Czarna Białostocka nr39

kategoria ,,Kadra Polski”

 1. Patryk Żakowski – Wasilków
 2. Daniel Filipkowski – Wasilków
 3. Joanna Brzyska – Wasilków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.