III Olimpiada młodzieży PZW

Pierwszy dzień wakacji. Warszawa. Już po raz TRZECI stolica Polski była miejscem rozegrania olimpiady młodzieży, zrzeszonej w Polskim Związku Wędkarskim. Już po raz trzeci organizatorem zmagań młodych wędkarzy było Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 2 na Żoliborzu, oczywiście w Warszawie.

Na starcie tegorocznej imprezy stanęło 13 drużyn PZW, z : Bielska Białej, Łodzi, Tłuszcza, Poznania, Skierniewic, Katowic, Makowa Mazowieckiego, Wrocławia, Białegostoku, Ostrołęki, Siedlec i oczywiście Warszawy (dwie drużyny). Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych :

do lat 12
do lat 14
do lat 16

Do Warszawy przyjechaliśmy około godziny 12:30. Miejscem zakwaterowania wszystkich drużyn był budynek Centrum Medycznego, przy ulicy Schregera 82.
Oczywiście czynności zakwaterowania drużyn i czekamy na uroczyste otwarcie tegorocznej olimpiady. Tym razem uroczystość rozpoczęcia odbyła się w parku przy Domu Nauki. Otwarcia dokonał sam gospodarz olimpiady Pan Stanisław Wolicki – Prezes Koła nr 2. Powitał serdecznie zawodników, opiekunów i trenerów poszczególnych drużyn, sędziów, oraz gościa honorowego, w osobie Pana Andrzeja Mielczarka – v-ce Przewodniczącego Rady ds. Młodzieży ZG PZW. Wręczył wszystkim drobne upominki z imprezy: czapeczki firmy Konger, oraz okolicznościowe znaczki. Jeszcze tylko wciągnięcie flagi związkowej na maszt, przez ubiegłorocznych zwycięzców olimpiady – drużyny z Katowic…… i olimpiada została oficjalnie otwarta.

I już pierwsza konkurencja olimpiady – rozwiązywanie testów ekologiczno – wędkarskich. Poszczególni zawodnicy reprezentujący swoje okręgi mieli w ciągu 1,5 godziny odpowiedzieć na 48 pytań. W swojej treści zawierały one pytania z Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW, rozpoznawania ryb i roślin wodnych. Testy opracowali koledzy z Poznania. Rozwiązywanie testów odbywało się sprawnie, a nad ich przebiegiem czuwała komisja sędziowska. Najlepszym zawodnikiem okazał się zawodnik z Poznania – Kaszkowiak Filip, który w grupie 12-latków odpowiedział bezbłędnie na wszystkie pytania testowe. Oczywiście jeszcze tylko kolacja i po całodniowych wrażeniach wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.

Sobota powitała nas piękną, słoneczną pogodą.Po śniadaniu wszystkie ekipy udały się na miejsce rozegrania drugiej konkurencji olimpiady – zawodów spławikowych. Tym razem zawodnicy mieli spróbować swoich sił łowiąc na wodach kanału Żerańskiego. W opinii wędkarzy kanał ten jest bardzo trudnym łowiskiem. I o tym mieli wkrótce przekonać się zawodnicy. Czas na przygotowanie do trzygodzinnej tury zawodów nie wiadomo czemu został skrócony do pół godziny. A więc z przygotowaniem było różnie.

Rozpoczęły się zawody. Już od początku dało się zauważyć, że kanał ,,żył”. Oczkująca drobna ryba, ataki ryb drapieżnych (bolenia, okonia i szczupaka). Z chwilą gdy zawodnik ,,sprowadził” na swoje łowisko ryby, następował atak drapieżnika. Zawodnicy łowili przeważnie wędkami krótkimi, byli też i tacy, którzy łowili metodą skróconego zestawu. Dominowała bardzo drobna ukleja, płotka i krąp. Były także niewielkie leszczyki. Trzy godziny upłynęły szybko. Ryby ważono bezpośrednio na stanowiskach i z powrotem wpuszczano do wody. W tej konkurencji najlepszy wynik uzyskał zawodnik do lat 12 – Kaszkowiak Filip, reprezentujący Poznań. Jego wynik to 1.505pkt.

Udajemy się do miejsca zakwaterowania na zasłużony obiad. Apetyty dopisują. Po obiedzie krótka przerwa i znów udajemy się na miejsce rozegrania trzeciej
konkurencji, jaką są zawody rzutowe. Dziś rozegramy tylko dwie konkurencje castingu, a mianowicie : skish spiningowy, oraz rzuty na odległość. Miejscem zmagań zawodników jest znana nam Kępa Potocka – kompleks wypoczynkowy. Są już rozstawione rzutnie do poszczególnych konkurencji. Trzy rzutnie docelowe (dla najmłodszej grupy zawodników organizator zmniejszył odległości desek) i rzutnia na odległość.

Rozpoczyna się trzecia konkurencja olimpiady, czyli zawody rzutowe. Są rozgrywane według przepisów organizacji tej dyscypliny wędkarskiej. Zawodnicy rzucają do tarcz oczywiście ciężarkiem o wadze 7,5 grama, a techniki rzutów są dowolne. Dominują jednak rzuty z nad głowy. Konkurencja zakończona. Zdobyte punkty podsumowane. Ponieważ  Arenberg będzie rozegrany jutro, trudno jest powiedzieć o zwycięzcach tej konkurencji. Wiadomo jednak że na prowadzeniu są zawodnicy reprezentujący okręgi : kategoria do lat 12 – Łódź, Białystok, Skierniewice, kategoria do lat 14 – Skierniewice, Katowice, Białystok, kategoria do lat 16 – Skierniewice, Katowice, Tłuszcz. O końcowej punktacji miały zadecydować więc rzuty do tarczy Arenberga. Przenosimy się na rzutnię na odległość. Wszyscy zawodnicy rzucają tą samą wędką. Najlepiej dali sobie radę zawodnicy z : Białegostoku (do lat 12 – Daniel Filipkowski), Katowic (do lat 14 – Michał Barwicki) i Skierniewic (do lat 16 – Karol Bury). Jedynym mankamentem był fakt, że zawodnicy oddawali swoje rzuty przy dość silnym wietrze.

Niedziela – czyli kolejny i ostatni dzień zmagań przywitała nas ciepłą i słoneczną pogodą. Wiatr niestety nie ucichł. Termometry pokazywały nam już o godzinie 8:00 dziewiętnaście stopni Celsjusza. Dzień zapowiadał się na uciążliwy. Jesteśmy znowu na Kępie Potockiej. Rzutnie rozstawione. O godzinie 10:00 rozpoczęliśmy rzuty. Trudne warunki do rozgrywania tej konkurencji – oczywiście silny i porywisty wiatr. Nic na to nie mogliśmy poradzić. Koniec konkurencji, w której najlepszymi okazali się : w kategorii do lat 12 – Łachacz Piotr z Ostrołęki, w kategorii do lat 14 – dwóch zawodników uzyskało taką samą ilość punktów: Bura Michalina ze Skierniewic i Chomutowski Mateusz z Białegostoku, w kategorii do lat 16 – Orzoł Rafał z Katowic.

Po zakończeniu trójboju pozostała ostatnia konkurencja olimpiady, a mianowicie test sprawnościowy. Były to rzuty do tarczy Arenberga piłeczkami tenisowymi. Punktacja taka jak w Arenbergu. Zawodnicy rzucali z pozycji siedzącej, a odległości były różne dla grup wiekowych, czyli 6m, 8m, 10m. Mogli zdobyć maksymalnie 200pkt (20 piłeczek). Najlepszymi w tej konkurencji byli: grupa do lat 12 – Łachacz Piotr z Ostrołęki, grupa do lat 14 – Martyna Przyborowska z Tłuszcza, grupa do lat 16 – Zajkowski Radosław z Ostrołęki. Wszyscy mogliśmy także obserwować pokaz ratownika medycznego, z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Opuszczamy Kępę Potocką, by powrócić tu po obiedzie. Właśnie tu zaplanowano uroczyste zakończenie olimpiady. Obiad zjedzony, rzeczy osobiste zapakowane do toreb. Opuszczamy budynek gościnnego Domu Nauki. Wszystkie drużyny gromadzą się przed sekretariatem olimpiady. Na stołach mnóstwo pucharów. Wyeksponowane nagrody i upominki rzeczowe, które otrzymają wszyscy zawodnicy. Wypisywane są pamiątkowe dyplomy. Wszyscy oczekują na tą chwilę, w której poznamy tegorocznych zwycięzców. Rozpoczyna się oficjalna ceremonia. Gospodarz olimpiady – Pan Stanisław Wolicki odczytuje wyniki generalne, prosi zawodników o zajmowanie miejsc na podium. Nagradzane są poszczególne drużyny. W klasyfikacji indywidualnej nagradzanych jest sześciu pierwszych zawodników – pierwsze trójki pamiątkowymi pucharami i dyplomami, pozostali dyplomami. Wszyscy wyczytani otrzymują ogólne brawa od swoich kolegów z drużyn, od opiekunów i trenerów.

Wszystko rozdane, Pan Wolicki dziękuje serdecznie za wspaniałą imprezę, dziękuje opiekunom i trenerom (którzy otrzymali od organizatora drobne upominki rzeczowe). Jeszcze tylko zwycięska drużyna z Katowic opuszcza flagę z masztu, a gospodarz oficjalnie zamyka III Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży PZW. Życzy wszystkim szczęśliwej podróży. Życzy także abyśmy spotkali się za rok. Odbieramy paczki żywnościowe na drogę i opuszczamy gościnną Warszawę. Bez problemów dojeżdżamy do Białegostoku.

Chciałbym w imieniu swoim, Zarządu Koła Polskiego Związku Wędkarskiego ,,Okoń” z Białegostoku i wszystkich ,,Okoniowców” podziękować serdecznie: Panu Stanisławowi Wolickiemu – za ogrom pracy którą włożył w organizację imprezy. Za Jego wielkie poświęcenie. Czuwał nad wszystkim, był na każdym miejscu. Moim zdaniem jest on największym społecznikiem w PZW, oraz wielkim przyjacielem dzieci i młodzieży. Jest to podziękowanie SZCZEGÓLNE. Sponsorom tegorocznej olimpiady – przede wszystkim firmom wędkarskim MIKADO i KONGER, ZARZĄDOWI KOŁA nr 2, ZARZĄDOWI OKRĘGU MAZOWIECKIEGO, za stworzenie bogatej oprawy zawodów, za moc prezentów, którymi obdarowano wszystkich zawodników. Firmie PPH ,,CALINO” z Warszawy – za piękne puchary. Opiekunom i instruktorom wszystkich drużyn – za włożenie ogromu pracy w przygotowanie młodzieży do startu w tegorocznej olimpiadzie.

DRUŻYNA ZO PZW BIAŁYSTOK
Kategoria 12 lat – Daniel Filipkowski (Koło PZW w Wasilkowie)
Kategoria 14 lat – Mateusz Chomutowski (Koło PZW w Wasilkowie)
Kategoria 16 lat – Robert Dąbrowski (Koło PZW w Wasilkowie)

Konkurencja nr 1 – TEST EKOLOGICZNO – WĘDKARSKI
Daniel Filipkowski – II miejsce
Mateusz Chomutowski – V miejsce
Robert Dąbrowski – XIII miejsce

Konkurencja nr 2 – ZAWODY SPŁAWIKOWE
Daniel Filipkowski – VIII miejsce w sektorze
Mateusz Chomutowski – XI miejsce w sektorze
Robert Dąbrowski – V miejsce w sektorze

Konkurencja nr 3 – TRÓJBÓJ SPININGOWY
Daniel Filipkowski – II miejsce (167,75pkt)
Mateusz Chomutowski – III miejsce (164pkt)
Robert Dąbrowski – VI miejsce (123,5pkt)

Konkurencja nr4 – TEST SPRAWNOŚCIOWY
Daniel Filipkowski – V miejsce
Mateusz Chomutowski – V miejsce
Robert Dąbrowski – VIII miejsce

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA
Daniel Filipkowski – II miejsce
Mateusz Chomutowski – VI miejsce
Robert Dąbrowski – VIII miejsce

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA – GENERALNA 
ZO PZW BIAŁYSTOK – VII miejsce

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA – GENERALNA (trójbój spiningowy)
ZO PZW BIAŁYSTOK – III miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.