,,II Wędkarski Dzień Dziecka” i nie tylko, czyli.. dwa dni z życia łapskich działaczy

Chłopaków z Koła Miejskiego PZW w Łapach miałem przyjemność poznać w roku 2010, kiedy to byłem obecny z ramienia ZO PZW w Białymstoku, na ich dorocznym zebraniu sprawozdawczym.

Ich największą bolączką był wówczas fakt braku młodzieży w Kole, z którą chcieliby pracować, której chcieliby przekazać wiedzę i zaszczepić w nich zamiłowanie do uprawiania pięknego hobby, jakim jest wędkarstwo. Ja z kolei przekazałem im pewne sposoby ,,pozyskania” młodych ludzi, nakreśliłem im plan działania (może to zabrzmiało nieskromnie!). Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Przy Kole Miejskim powstała grupa młodych ludzi, którzy mieli ambitne plany pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest to Narwiańska Grupa Wędkarska ,,Cykada”. To właśnie ci młodzi ludzie otrzymali ogromne wsparcie działaczy Koła. Już na początku roku 2011 powołali do życia rzutową szkółkę wędkarską, której inauguracja odbyła na początku roku. Poza tym nawiązali współpracę z Burmistrzami Łap i Suraża, z Sołectwem. Dzięki przedstawionym ambitnym planem pracy z młodzieżą, organy te chętnie przystąpiły do współpracy z nimi.

Bezpłatnie otrzymali salę gimnastyczną w Surażu, gdzie w okresie zimowym szkółka mogła trenować i poznawać tajniki sportu rzutowego. Również w tym samym roku, działacze Koła, wraz z ,,Cykadą” zorganizowali piknik rodzinny, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, w miejscowości Zawyki. Organizacja tej imprezy była wzorowa, a organizatorzy otrzymali ogromne słowa uznania.

Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że dzięki rozmowom z Sołectwem wsi Dębowina, został przekazany do pracy z młodzieżą staw przeciwpożarowy w tej miejscowości. Zbiornik ten został na potrzeby pracy z dziećmi powiększony, pogłębiony i zarybiony przez ZO PZW w Białymstoku. Duże słowa uznania należą się samemu sołtysowi miejscowości Dębowina, Panu Markowi.

Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że właśnie młodzież Koła zaczęła brać udział w zawodach na szczeblu okręgu. Startowali między innymi na rzutowych zawodach halowych ,,Tarcza 2011”, oraz na rzutowych zawodach wędkarskich o ,,Puchar Orlątka” w Orli. Reprezentowali drużynę naszego okręgu na Okręgowej Olimpiadzie Młodzieży Wędkarskiej w Wyszogrodzie. W taki to sposób zdobywali kolejne doświadczenia, w konfrontacji z zawodnikami Okręgu białostockiego i mazowieckiego. Po organizacyjnym sukcesie z Zawyk, na stale wpisali organizację zawodów z okazji Dnia Dziecka, w kalendarz imprez Koła.

I właśnie w tym roku takie święto dzieci zorganizowali. Był to ,,II Wędkarski Dzień Dziecka”. Impreza ta odbyła się dnia 26 maja 2012roku. Miejscem zawodów był właśnie zbiornik w Dębowinie. Tu odbyły się zawody spławikowe. Imprezą towarzyszącą były zmagania dzieci i młodzieży w mini zawodach rzutowych.

Na starcie stanęło 29 młodych i bardzo młodych adeptów wędkarstwa. Podzielono ich na dwie grupy wiekowe, a mianowicie grupa do lat 11-tu i powyżej tego wieku. Zawody spławikowe rozpoczęli ci najmłodsi. Tura trwała 1,5 godziny. W tym samym czasie ich starsi koledzy próbowali swoich sił, w rozgrywanej konkurencji rzutów do tarczy Arenberga. Najmłodsi łowili fajne karpie i karasie, oczywiście pod bacznym wzrokiem swoich rodziców.

Po skończonej turze to właśnie starsi zawodnicy wzięli w swoje władanie zbiornik, natomiast młodsi rozegrali test sprawnościowy (rzuty piłeczkami tenisowymi do tarczy Arenberga). Po skończonych zmaganiach organizator zaprosił wszystkich uczestników na degustację mięs i kiełbas z grilla. Apetyty dopisywały – humory też.

A potem było już tylko nagradzanie. Upominki otrzymali wszyscy zawodnicy. Było podium, było też wciągnięcie na maszt flagi związkowej. I znowu były podziękowania organizatorowi tej imprezy, padały słowa uznania. I co jeszcze najważniejsze – pogoda dopisała.

 

A teraz kilka ciekawostek:

  • w imprezie wzięły udział dzieci z Surażą, Leszni, Średzińskich, Szołajdów, Dębowiny, Dorożek i Białegostoku
  • najmłodszymi zawodnikami byli: Aleksander Trofimczuk z Dorożek – lat 4, Igor i Konrad Ochryniuk z Białegostoku – 6 lat
  • ogółem zawodnicy  złowili 32 kg ryb (karpie i karasie).

 

Główną komisję sędziowską tworzyli koledzy:

1.Andrzej Białous – sędzia główny (Białystok)

2.Edward Łapiński – zastępca (Łapy) – Prezes Koła Miejskiego

3.Jerzy Łapiński – sędzia sekretarz (Łapy) – ,,Cykada”

4.Edyta Cepowicz – sędzina wagowa (Łapy) – Koło Miejskie.

 

Chciałbym w swoim imieniu serdecznie podziękować Zarządowi Koła Miejskiego PZW w Łapach i chłopakom z Narwiańskiej Grupy Wędkarskiej ,,Cykada” przy Kole Miejskim, za wspaniałe przygotowanie imprezy, za ogromny wkład pracy. Z kolei organizator pragnie serdecznie podziękować sponsorom ,,II Wędkarskiego Dnia Dziecka”, którymi byli:

*INKOM Sp. z o.o – Białystok

*ARCH+ Sp. z o.o – Białystok.

Na marginesie dodam, że zawody sponsorował także Zarząd Koła Miejskiego PZW w Łapach.

Tyle o wędkarskim święcie dzieci. Ale na tym nie koniec, bo już na drugi dzień:

Koło Miejskie było także organizatorem szczególnej imprezy. A to za sprawą Komisji ds. Młodzieży przy Zarządzie Okręgu PZW w Białymstoku. Komisja mając na uwadze osiągnięcia w pracy z młodzieżą w łapskim Kole, wyróżniła je. Koło zostało wytypowane do organizacji IV edycji ,,Grand Prix” Okręgu PZW w Białymstoku w wędkarstwie rzutowym. Dlaczego wyróżnienie? Dlatego, gdyż po tej edycji wyłoniliśmy Mistrzów Okręgu PZW w Białymstoku, na rok 2012.

Start IV edycji został zorganizowany wzorowo. Odbył się na płycie głównej stadionu Miejskiego w Łapach. Oprócz uczestnictwa w nich zawodników z Białegostoku, Orli, Wasilkowa, na starcie stanęło także (po raz pierwszy) dziewięcioro ,,kadetów” ze szkółki rzutowej, właśnie z Koła Miejskiego w Łapach. Zawodnicy rozegrali trójbój rzutowy. Może i wyniki nie były rewelacyjne, ale dało się zauważyć pracę łapskich działaczy. Duże słowa uznania należą się koledze Mariuszowi Micnerowi, który zapoczątkował pracę z dziećmi i młodzieżą odnośnie sportu rzutowego.

Nad całością rozgrywek czuwał Prezes Koła Miejskiego – Edward Łapiński.

Po rozegraniu zawodów organizator zaprosił wszystkich na wspaniały obiad wędkarski. Dekoracji zwycięzców dokonał kolega Bogdan Kowalewski, wiceprezes ZO PZW w Białymstoku. Asystował mu kolega Edward Łapiński.

W imieniu własnym, władz ZO PZW w Białymstoku i Komisji Młodzieżowej serdecznie dziękuję Zarządowi Koła Miejskiego za wzorowe przygotowanie IV startu. Dziękuję także ZO PZW w Białymstoku, za sponsorowanie zawodów.

Fot. A. Białous

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.