Gdańsk 2011… czyli Olimpiad akcent końcowy

Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży Polskiego Związku Wędkarskiego Anno Domini 2011, dobiegły końca. Po Warszawie i Siewierzu, młodzi olimpijczycy rywalizowali tym razem w miejscowości Sobieszewo, czyli w Okręgu PZW Gdańsk.

Olimpiada odbyła się w dniach 25 – 28 VIII 2011r. Sobieszewo – dawniej była to osada rybacka. Obecnie Sobieszewo to piękna, malownicza, turystyczna miejscowość, położona nad Bałtykiem. Wspaniałe powietrze, plaża, oraz wiele ośrodków wypoczynkowych, przyciąga co roku wielu turystów. Ponieważ Sobieszewo położone jest na wyspie, można tam dojechać jedynie przez most pontonowy, który jest głównym szlakiem komunikacyjnym wyspy ze stałym lądem, a tym samym z Gdańskiem.

Na starcie Gdańskiej olimpiady stanęło tym razem 53 zawodników, czyli 17 trzyosobowych drużyn i dwóch zawodników startujących w klasyfikacji indywidualnej. Byli to zawodnicy z: Torunia, Częstochowy, Poznania, Gdańska, Białegostoku, Opola (Małapanew), Kielc, Tłuszcza („Ciernik”), Ciechanowa, Skierniewic, Bydgoszczy, Wrocławia, Okręgu Mazowieckiego, Katowic. Miejscem zakwaterowania zawodników, trenerów i opiekunów, był pięknie położony w pobliżu morza Bałtyckiego, ośrodek wypoczynkowy ALMA II.

CZWARTEK – 25 SIERPIEŃ
Od godziny 15:00 trwało zakwaterowanie drużyn. Można też było zwiedzić wyspę Sobieszewską, lub odbyć krótki spacer na plażę. Woda w Bałtyku była ciepła, więc znalazło się kilku śmiałków, którzy zażywali kąpieli. Po kolacji, opiekunowie drużyn spotkali się w świetlicy ośrodka, na odprawie przed jutrzejszymi konkurencjami olimpiady. Opracowano wspólny regulamin, wyjaśniono kilka spornych kwestii. Wręczono także pamiątki z olimpiady.

PIĄTEK – 26 SIERPIEŃ
Jest godzina 9:00. Następuje uroczyste otwarcie olimpiady. Zawodnicy, trenerzy i opiekunowie gromadzą się w świetlicy ośrodka. Kapitanowie drużyn trzymają tablice z nazwami okręgów. Zapada cisza i rozlega się hymn państwowy. Po hymnie głos zabiera główny organizator Sylwester Ostapiak. Wita serdecznie wszystkich, przedstawia gości honorowych olimpiady. Są nimi: Pan Stanisław Lisak – Prezes ZO PZW w Gdańsku, Pan Wiesław Miś – Przewodniczący Rady ds. Młodzieży ZG PZW, Pan Edward Gierach – Dyrektor Biura ZO PZW w Gdańsku, Pani Ilona Karkocka – Pracownik Biura ZO PZW w Gdańsku, Pan Stanisław Pałubicki – Sekretarz olimpiady. Goście honorowi zabierają głos, życząc wszystkim zawodnikom sportowej rywalizacji, a opiekunom młodzieży zadowolenia ze swoich podopiecznych, oraz niezapomnianych wrażeń z pobytu w Gdańsku.

Rozpoczyna się pierwsza konkurencja, czyli rozwiązywanie testów ekologiczno – wędkarskich. Rozwiązują wszystkie kategorie wiekowe razem, nad którymi czuwają komisje sędziowskie, oddzielne dla każdej grupy. Do rozwiązania jest 30 pytań testowych, które wylosowane zostały przed konkurencją, z zestawu pytań ogólnodostępnych dla młodzieży. Są to pytania z zakresu Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW, rozpoznawanie sylwetek ryb i roślin wodnych. O kolejności zajętych miejsc będzie decydował czas zdania arkusza testowego. Do zdobycia jest 39 punktów. Wyniki będą ogłoszone po ich sprawdzeniu i udostępnione dla wszystkich.

Najlepszymi w tej konkurencji byli:

  • kategoria do lat 12 – Godzisz Szymon (Kielce)
  • kategoria do lat 14 – Kołakowski Aleks (Ciechanów)
  • kategoria do lat 16 – Dąbrosiak Łukasz (Kielce).

W międzyczasie nastąpiła zmiana w regulaminie olimpiady, zaakceptowana oczywiście przez wszystkich. Organizator postanowił, ż także dziś rozegramy DRUGĄ KONKURENCJĘ, a mianowicie test sprawnościowy. Obok ośrodka rozstawione zostały rzutnie do rozegrania tej konkurencji, a więc tarcze Arenberga i deski startowe. Odległości desek startowych od tarcz były oczywiście różne, dla poszczególnych grup wiekowych (8 metrów dla 12-latków, 9 metrów dla 14-latków i 10 metrów dla najstarszej grupy zawodników). Zawodnicy oddawali 5 rzutów piłeczką tenisową do tarczy (jako próbne) i 20 rzutów ocenianych przez sędziów.

Najlepszymi w tej konkurencji byli:

  • kategoria do lat 12 – Witczak Maciej (Poznań)
  • kategoria do lat 14 – Sasin Piotr (Tłuszcz ,,Ciernik”)
  • kategoria do lat 16 – Dąbrosiak Łukasz (Kielce)

gdansk2

Po obiedzie przystąpiono do rozegrania trzeciej konkurencji, a mianowicie zawodów spławikowych. Miały być one rozegrane na wodach kanału Śledziowego. Teren zawodów został podzielony na trzy sektory, odpowiednio dla poszczególnych grup wiekowych. Przed przyjechaniem na łowisko, zawodnicy wylosowali już w ośrodku numery stanowiskowe. Po przyjechaniu na łowisko całej kolumny pojazdów (z wszystkimi uczestnikami), uczestnicy ,,spławika” zostali na nie wpuszczeni. Mogli zatem udać się na swoje sektory i stanowiska. Teraz mieli 1,5 godziny na przygotowanie. Łowiono przede wszystkim rybę ,,drobną”, ale nie zabrakło także i tych większych ryb – mowa tu o leszczach. Z moich obserwacji wynikało, że łowisko to jest bardzo rybne. Zaobserwowałem także, że ryb drapieżnych jest tam dużo – ataki boleni na drobną rybę były bardzo częste.

Po trzech godzinach rozległ się sygnał końcowy. Do pracy przystąpiła komisja wagowa. Ryby złowione przez zawodników były ważone na stanowiskach (trzy wagi), wpuszczane były z powrotem do siatek. Wypuszczono je na wolność, po zważeniu wszystkich zawodników.
Sędzią głównym ,,spławika” był Pan Andrzej Rzędowski.

Najlepszymi w tej konkurencji byli:

  • kategoria do lat 12 – Ujma Dawid (Częstochowa)
  • kategoria do lat 14 – Molin Marcin (Katowice I)
  • kategoria do lat 16 – Kowalski Patryk (Katowice I)

Po powrocie do ośrodka przygotowana była już kolacja – grill. Tak zakończono ten bardzo wyczerpujący kolejny dzień olimpiady.

SOBOTA – 27 SIERPIEŃ
Bezpośrednio po śniadaniu ekipy udały się do miejscowości Wiślinka. Tam na boisku sportowym Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański miała być rozegrana czwarta konkurencja olimpiady – trójbój spinningowy. Po przyjechaniu na stadion rzutnie były już rozstawione, a więc zawodnicy mogli rozpocząć trening. Po zakończeniu treningu przystąpiono do rywalizacji. Rozegrano trójbój spinningowy, czyli: Arenberg, skish i odległość. Rywalizację utrudniał dość silny wiatr, ale mimo to zawodnicy dawali z powodzeniem radę tym niesprzyjającym warunkom. Rzuty na odległość dzięki temu były o wiele dłuższe. Sędzią głównym trójboju był Pan Henryk Barański.

Najlepszymi w tej konkurencji byli:

  • kategoria do lat 12 – Sokół Mateusz (Skierniewice)
  • kategoria do lat 14 – Wróblewski Maciej (Białystok)
  • kategoria do lat 16 – Filipkowski Daniel (Białystok)

Po przyjechaniu do ośrodka – oczywiście obiad, a po nim niespodzianka. W ramach imprezy integracyjnej (jest na każdej olimpiadzie) wszyscy uczestnicy mieli okazję popłynięcia tramwajem wodnym na wycieczkę do Gdańska. Program był urozmaicony i bardzo atrakcyjny. Zwiedzano Starówkę Gdańską, Dwór Artusa, oraz bardzo ciekawe Muzeum Bursztynu. Można też było na rynku pójść na koncert zespołu De Mono, z Andrzejem Krzywym w ,,roli głównej”. O godzinie 16:00 autobusami dotarliśmy do miejsca zakwaterowania. Tam wywieszone już były oficjalne wyniki olimpiady i wkrótce wszyscy wiedzieli o końcowej klasyfikacji. Ale na moment uroczystego zakończenia olimpiady wszyscy musieli czekać do jutra rana.

NIEDZIELA – 28 SIERPIEŃ
Nadchodzi godzina 9:30. Czas na podsumowanie ostatniej w tym roku olimpiady młodzieży. Drużyny wraz z opiekunami ustawione w tej samej świetlicy, w której uroczyście rozpoczynaliśmy. Goście honorowi ubrani galowo. Panuje miła atmosfera. Ale zanim zaczniemy, Sylwester Ostapiak przedstawia wszystkim szczególnego gościa. Jest nim przybyły do nas Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pan Kazimierz Plocke. Pan Minister otrzymuje od wszystkich gromkie brawa.

I teraz ta część najważniejsza, na którą wszyscy czekali. Ogłoszenie oficjalnych wyników i przedstawienie wszystkim tych najlepszych, w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej. Obok wyeksponowane piękne puchary i dyplomy pamiątkowe – jest ich naprawdę mnóstwo. Na następnych stołach moc upominków – dla wszystkich. To bardzo miły gest ze strony pozyskanych sponsorów. Bogata oprawa olimpiady. No i oczywiście podium. Za chwilę staną na nich ci najlepsi i jak ja to mówię ,,uniwersalni wędkarze”. Jednym słowem zdolni, młodzi ludzie.

Odczytywanie wyników i dekoracja trwały długo. Najlepsi otrzymywali gromkie brawa. Dekoracji dokonywał sam Pan minister. Gratulował serdecznie wszystkim. Na zakończenie poproszono na podium najmłodszych zawodników. Oni otrzymali z rąk organizatora pamiątkowe statuetki. Ze strony organizatora i gości honorowych padały w stronę zawodników i ich opiekunów ciepłe słowa podziękowań, za wspaniałe przygotowanie do imprezy swoich podopiecznych. Wspólne, pamiątkowe zdjęcie zakończyło tegoroczną, ostatnią olimpiadę młodzieży.

gdansk1

I.Patronat honorowy:

  • Pan Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki

II.Komitet organizacyjny:

  • Pan Janusz Świeczkowski – Przewodniczący Rady ds. Młodzieży ZO PZW w Gdańsku
  • Pan Edward Gierach – Dyrektor Biura ZO PZW w Gdańsku
  • Pani Ilona Karkocka – pracownik Biura ZO PZW w Gdańsku
  • Pan Stanisław Pałubicki – Sekretarz Olimpiady

III.Sponsorzy Olimpiady:

  • Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • Rada ds. Młodzieży ZG PZW
  • Wiceminister Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Poseł na Sejm RP – Pan Kazimierz Plocke
  • Marszałek Województwa Pomorskiego – Pan Mieczysław Struk
  • Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Pan Zbigniew Kaczmarczyk
  • Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk – Pan Adam Koperkowicz
  • ROBINSON EUROPE S.A
  • KOMPAN” – Centrum Kolonii i Wycieczek z Gdańska
  • BIURO – LAND”  sp. jawna – E. Kielak – M. Tryniecka z Gdańska
  • Pan Włodzimierz Szarafin – osoba prywatna, wędkarz z Okręgu Gdańskiego.

W imieniu Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Białymstoku, oraz moim (autora artykułu), składamy serdeczne podziękowania i słowa uznania:

Zarządowi Okręgu PZW w Gdańsku – za wspaniałe przygotowanie Olimpiady

  • gościom honorowym – za przyjęcie zaproszenia na Olimpiadę i obecność na niej
  • zawodnikom – za uczciwą i sportową rywalizację, za stworzenie niezapomnianej atmosfery Olimpiady, za ich ogromną wiedzę i umiejętności
  • trenerom i opiekunom młodzieży – za ogrom trudu, jaki włożyli w przygotowanie młodych ludzi do tak poważnej imprezy
  • sędziom – za uczciwe, sprawne i obiektywne sędziowanie imprezy
  • sponsorom – za ufundowanie wspaniałych nagród
  • wszystkim tym – którzy brali udział w przygotowaniu Olimpiady
  • kierownictwu stołówki ośrodka Alma II – za wspaniałe posiłki
  • opiekunom medycznym – za czuwanie nad naszym zdrowiem.

A tak już całkiem na marginesie. W trzech tegorocznych Olimpiadach:

  • Warszawa  16 – 19 czerwiec
  • Siewierz  28 – 31 lipiec
  • Gdańsk  25 – 28 sierpień

wzięło udział 100 ZAWODNIKÓW, z: Katowic, Tłuszcza, Częstochowy, Bydgoszczy, Wrocławia, Białegostoku, Warszawy, Ciechanowa, Kielc, Poznania, Gdańska, Opola, Zamościa, Skierniewic, Torunia, Sochaczewa. W Olimpiadach wzięło udział: 12 dziewcząt i 88 chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.