50 – lecie ,,MIĘTUSA” czyli Orlańskie Wieczorki

Już od czterech lat Koło Polskiego Związku Wędkarskiego ,,Miętus” z Orli, jest uczestnikiem programu ,,Orlański Tygiel Kulturowy”. Program z roku na rok ,,rośnie w siłę”, dzięki dołączaniu się do niego różnych organizacji społecznych, pozarządowych i inicjatyw obywatelskich. Ten rok jest szczególny dla Koła wędkarskiego z Orli, ponieważ obchodzi w tym roku zaszczytny JUBILEUSZ 50 – LECIA swojej działalności. Rok ten jest dla Koła wyjątkowy, ponieważ Polski Związek Wędkarski obchodzi jubileusz 60 – lecia swojej działalności.

Dlatego też, ,,Orlańskie Wieczorki” – czyli festyn kulturowy, został zorganizowany przez Zarząd Koła i Kółko Rolnicze z Orli i był jednym z elementów programu ,,Orlański Tygiel Kulturowy”. Miał być podsumowaniem 50 – letniej działalności ,,Miętusa”. Dla samego Koła był on szczególnym wydarzeniem. My, jako władze Koła Polskiego Związku Wędkarskiego ,,Okoń” byliśmy zaszczyceni faktem, kiedy otrzymaliśmy zaproszenie na tą uroczystość. Festyn odbył się dnia 24 LIPCA 2010roku, w bardzo urokliwym miejscu, jakim jest uroczysko ,,Zielony Dąb”, usytuowane tuż za Orlą, w pięknym kompleksie leśnym.

Na miejscu byliśmy o godzinie 16:00. Koledzy z Zarządu Koła z dumą zaprezentowali nam nowy amfiteatr (w trakcie prac wykończeniowych). Na pewno będzie on w przyszłości wyglądać wspaniale. Ale ten ogrom prac jaki wykonali wędkarze Koła ,,Miętus” (2 tygodnie), naprawdę mówi sam za siebie.

Powoli przybywają pierwsi goście, pojawiają się także zespoły regionalne. Powoli miejsca siedzące w amfiteatrze zapełniają się. Są obecni także członkowie Zarządu Koła PZW ,,Miętus”, na czele z jego Prezesem – Markiem Chmielewskim, oraz członkowie Zarządu Kółka Rolniczego z Orli. Zauważam także Panią Walentynę Adamską – vce Przewodniczącą Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych z Białegostoku. Na festyn przybył także Dyrektor miejscowej Szkoły – Pan Dariusz Horodecki. Przybywają także zaproszeni goście z Białegostoku – czyli władze Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, Koledzy: Ryszard Broniszewski – Prezes ZO, Jerzy Łucki – Dyrektor Biura ZO, Dariusz Dziemianowicz – vce Prezes ZO, Sławomir Nadolny – członek Prezydium ZO, Stanisław Kostko – Skarbnik ZO.

Jeszcze tylko ustawienie oświetlenia, nagłośnienie…..i możemy zaczynać festyn. Na scenie amfiteatru pojawiają się prezenterzy, czyli Anna Kiryziuk z Orli i Jura Kowalczuk z miejscowości Rowne, na Ukrainie. Witają serdecznie zgromadzonych, życząc wszystkim wspaniałej zabawy. Jest także zapowiedź obchodów jubileuszu Orlańskich wędkarzy. Przez scenę amfiteatru przewijają się artyści amatorzy, gdzie prezentują zgromadzonym swoje umiejętności. Regionalne stroje i piosenki nagradzane są przez publiczność gromkimi brawami.
Godzina 19:00. na tą porę przewidziany jest czas właśnie dla wędkarzy. Na scenie pojawia się Prezes ,,Miętusa” – Pan Marek Chmielewski. Wita serdecznie wszystkich i zaprasza do siebie władze Zarządu Okręgu. Następuje bardzo miły akcent dzisiejszego festynu. Prezes i Dyrektor Zarządu Okręgu dekorują działaczy Zarządu Koła z Orli odznaczeniami związkowymi i okolicznościowymi medalami. W ten sposób pragną podziękować im za lata pracy społecznej dla Koła. Prezes Koła prosi na scenę osoby przyjazne dla Koła, tych którzy wspierają jego działalność. Otrzymują upominki, w postaci publikacji wędkarskich naszego Okręgu, oraz listy gratulacyjne. Ale to jeszcze nie koniec tych miłych chwil. Na scenie pojawiają się dwaj Koledzy – Jerzy Lachocki z Koła PZW ,,Gryfskand” z Hajnówki i Andrzej Białous z białostockiego ,,Okonia”. Przedstawiciel z Hajnówki wręcza Prezesowi Koła pamiątkowy puchar i list gratulacyjny. Przedstawiciel ,,Okonia” wręcza pamiątkową paterę, wraz z życzeniami. W ten sposób pragną także uczcić ten wspaniały jubileusz ,,Miętusa” od siebie i wędkarzy z tych Kół. To wielcy przyjaciele Koła z Orli.

Uroczystość dobiegła końca. Teraz na scenie królują już tylko zespoły z Chorwacji, Orli, Czeremchy, Dubiażyn, Kleszczel i Białegostoku, których zapraszają na scenę prezenterzy. Zapraszają publiczność do wspólnej zabawy, do tańca. Króluje muzyka regionalna, oraz współczesne przeboje. Powoli scena zapełnia się. Wszyscy świetnie się bawią, humory dopisują, pomimo padającego deszczu. Mają także okazję do degustacji wspaniałych potraw, przygotowanych przez Panie z Orli. Przebojem były niewątpliwie pieczone ziemniaki.
Tak było do późnych godzin wieczornych.
Zawsze na różnych imprezach pojawiają się sponsorzy, którzy swoją hojnością uświetniają całość. Tak było też i tym razem.

Sponsorami festynu byli:

 Starostwo Powiatowe – Bielsk Podlaski

 1. Program ,,Działaj Lokalnie VII Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce” prowadzonego przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska w Hajnówce
 2. Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim
 3. Bank Spółdzielczy w Hajnówce – oddział Orla
 4. Firma ,,Hoop” s.a Polska – oddział w Bielsku Podlaskim
 5. Kółko Rolnicze w Orli
 6. Polska Grupa Energetyczna Białystok – Zakład Sieci w Bialsku Podlaskim
 7. Państwo Jolanta i Marek Chmielewscy
 8. Pan Sławomir Bogacewicz
 9. Pan Sławomir Bieroza
 10. Pan Eliasz Odzijewicz
 11. Pan Sławomir Sawczyński

Swoje umiejętności wokalno – artystyczne, oraz piękne stroje regionalne prezentowali wszystkim zespoły :

 1. ,,Klek” – Chorwacja
 2. ,,Słowianoczki” i ,,Trio rodzinne z Makówki” – Białystok
 3. ,,Hiłoczka”, i ,,Wojaky” – Czeremcha
 4. ,,Rodyna” – Dubiażyn
 5. ,,Offline” i Natalia Mirończuk – Orla
 6. ,,Mikstura” – Kleszczele

Nad całością części artystycznej czuwali prezenterzy :

 1. Anna Kiryziuk – Orla
 2. Jura Kowalczuk – Rowne na Ukrainie

Wspaniałe potrawy serwowały wszystkim Panie :

 1. Barbara Stuligrosz
 2. Jolanta Kubajewska
 3. Barbara Sawicka
 4. Ala Nazarewicz
 5. Jolanta Chmielewska.

Wszystkim wymienionym składam najserdeczniejsze podziękowania.

Dla Koła PZW ,,Miętus” w Orli, na ręce Prezesa – Marka Chmielewskiego pragnę złożyć od siebie, te oto życzenia:

,,Z okazji zaszczytnego jubileuszu 50 – lecia Waszej działalności składam najserdeczniejsze gratulacje, oraz życzenia dalszego rozwoju, mimo zakrętów historii. Życzę powodzenia w dalszej działalności, w krzewieniu zamiłowania do wędkarstwa.
50 lat minęło. Kolejne lata przed Wami. Życzę, aby były one piękną kartą Waszej historii”.

Na marginesie.
Następnego dnia Koło ,,Miętus” było organizatorem kolejnej – III edycji turnieju ,,Grand Prix” Okręgu PZW w Białymstoku, w wędkarstwie rzutowym. Trójbój spinningowy zawodnicy z Białegostoku, Wasilkowa, Sokółki i Orli, rozegrali na boisku Szkoły Podstawowej w Orli.
Bardzo dobry wynik w trójboju uzyskał zawodnik z Koła PZW w Wasilkowie – Daniel Filipkowski : 280,255pkt. Już za tydzień Daniel będzie reprezentował Okręg PZW w Białymstoku, na kolejnej edycji Pucharu Polski w wędkarstwie rzutowym w Szamotułach, oraz za dwa tygodnie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży PZW w Skierniewicach. Uzyskany przez niego wynik, to dobry prognostyk przed tymi zawodami. Cieszy mnie także fakt, że reprezentant mojego Koła – Maciek Wróblewski (,,Okoń” Białystok”) zdobył w Orli tytuł Mistrza Okręgu w wędkarstwie rzutowym 2010 (on także wystąpi w Skierniewicach na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży). Tytuł taki zdobył także Daniel Filipkowski. W tym miejscu należy się wyjaśnienie. To właśnie z trzech edycji ,,Grand Prix” wyłanialiśmy Mistrzów Okręgu PZW Białystok. Po skończonej edycji, wszyscy zawodnicy, trenerzy i opiekunowie zawodników udali się na uroczysko ,,Zielony Dąb”, na uroczystość dekoracji zwycięzców. Pamiątkowe medale, puchary i dyplomy, wręczali zawodnikom i Mistrzom Okręgu przedstawiciele Zarządu Koła PZW ,,Miętus”, z Prezesem na czele.A po dekoracji – degustacja. Wszystkim smakowały potrawy z grilla, serwowane przez organizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.