Nie taki Arenberg straszny jak go malują

5

To chyba najbardziej rozpoznawalna w polskim środowisku wędkarskim konkurencja sportu rzutowego. Nazywana jest różnie.  Prawidłowa polska nazwa to „Spinning sprawnościowy”  potocznie zaś znana jest jako „Tarcza Arenberga” czy jeszcze prościej – „Arenberg”. Cała zabawa polega na trafianiu 7,5 gramowym ciężarkiem do przypiętej do podłoża specjalnej tarczy.

Tarcza o wym. 3,5m x 3,5m przeważnie wykonana jest z materiału używanego do produkcji plandek samochodowych.  Specjalnych wymogów nie ma. Z powodów praktycznych zalecane jest jednak aby materiał był w miarę mocny i odporny na warunki atmosferyczne. Tarcza powinna mieć kolor szary, zielony lub niebieski.

Istotne jest jednak to aby był to kolor ciemny i raczej „spokojny”. Na tarczy w sposób trwały  umieszcza się (maluje lub naszywa)  pięć współśrodkowych względem siebie pierścieni o grubości maksymalnej obrysu 2cm w kolorze białym i średnicach 75cm, 135cm, 195cm, 255cm i 315cm. W środku tarczy umieszcza się dodatkowo wykonany z cienkiej  płyty lub sklejki czarny krążek o średnicy 75cm. Za trafienie ciężarkiem w pole tarczy otoczone najmniejszym pierścieniem przyznawana jest zawodnikowi najwyższa ilość punktów (10 pkt), następne pola to 8, 6, 4, i 2 pkt. Trafienie ciężarkiem poza granice największego pierścienia zaliczane jest jako 0. Zawodnik różnymi stylami ale jednorącz wykonuje po dwa rzuty z pięciu stanowisk. Maksymalny wynik możliwy do zdobycia to 100 pkt a czas na wykonanie wszystkich rzutów nie może przekroczyć 5 minut.

 

Stanowisko nr 1
(10 metrów od środka tarczy, dwa rzuty spod siebie)

6To ulubione stanowisko i styl wręcz wymarzony zwłaszcza dla początkujących zawodników. Technika wykonywania rzutu jest prosta i nawet całkiem zielony nowicjusz po kilku czy kilkunastu próbach zaczyna trafiać i zbierać wysokie noty. Do zalet tego stanowiska niewątpliwie należy zaliczyć najkrótszą odległość od tarczy. W dodatku styl „spod siebie” daje możliwość zapanowania nad wolno lecącym ciężarkiem. Niestety ale i pojawia się jeden minus. Silny wiatr może zburzyć tor leniwie lecącego ciężarka i pokrzyżować marzenia o zdobyciu kompletu punktów.

WAŻNE: Zwis ciężarka (odległość ciężarka od szczytówki wędziska) musi wynosić minimum 50 cm.

Stanowisko nr 2
(12 metrów od środka tarczy, dwa rzuty boczne prawe)

7Nieco dalej i troszkę trudniej. Rzuty boczne to zawsze wielka niewiadoma zwłaszcza dla początkujących zawodników u których ciężarek leci nie zawsze tam gdzie pragnie zawodnik. Jednak od czego jest trening? Stosowanie się do wskazówek trenera i prawidłowe podejście do treningu już w krótkim czasie zaowocuje panowaniem nad niesfornym ciężarkiem a stuk ciężarka w centrum tarczy z pewnością zrekompensuje czas poświęcony na naukę tej techniki rzutu. Do zagrożeń zaliczyłbym z pewnością boczny wiatr na który trzeba brać w takim wypadku odpowiednie poprawki.

WAŻNE: Szczytówka wędziska w momencie wyrzutu nie może się znaleźć powyżej poziomej linii wędziska

Stanowisko nr 3
(18 metrów od środka tarczy, dwa rzuty znad głowy)

8Dalej od tarczy  w ten konkurencji już być nie może. Ale w związku z tym że rzuty wykonujemy techniką znad głowy więc i ciężarek nie ma kłopotu z osiągnięciem takiej odległości. Prędkość oraz siła potrzebna do wyekspediowania ciężarka na odległość porównywalną z wysokością czteropiętrowego bloku sprawia że nasz mały ciężarek leci szybko i zdecydowanie.

WAŻNE: Szczytówka wędziska w momencie wyrzutu musi znajdować się ponad głową zawodnika

Stanowisko nr 4
(14 metrów od środka tarczy, dwa rzuty boczne lewe)

8Sytuacja analogiczna do stanowiska nr 2 jednak z malutką różnicą. Rzuty wykonujemy z lewej strony . Niejako swego rodzaju tenisowy bekhend czyli prawą ręką wykonujemy rzut „na odlew”. To chyba  najtrudniejszy styl z całej konkurencji zwłaszcza dla praworęcznych początkujących zawodników. Ciężarek  jest zdecydowanie bardziej nieposłuszny a wręcz momentami nieobliczalny. Ale i na to jest sposób. Wytrwały, sumienny trening  bardzo szybko naszego plastykowego małego przyjaciela zmieni z nieposłusznego i rozbrykanego sowizdrzała  w potulnego wykonawcę naszych zamierzeń.

WAŻNE: Obowiązują zasady jak w przypadku rzutów ze stanowiska nr 2

Stanowisko nr 5
(16 metrów od środka tarczy, dwa rzuty dowolne)

10Gdyby był ranking które stanowisko jest najlepsze to z pewnością stanowisko numer 5 walczyłoby z „jedynką” o koszulkę lidera w tej klasyfikacji. Powód jest prozaiczny ponieważ styl rzutów na tym stanowisku jest całkowicie dowolny. Zawodnik więc bez żadnych obaw może  skorzystać z tej metody rzutów w której czuje się najpewniej. W praktyce jednak polecić można tylko styl znad głowy jako najskuteczniejszy, zwłaszcza że odległość do tarczy jest znaczna. Wszyscy liczący się zawodnicy używają tego właśnie stylu

Konkurencja spinning sprawnościowy pozwala wytrenować praktycznie wszystkie techniki spinningowe, które można wykorzystać później w praktyce nad akwenem wodnym. Uprawianie wędkarstwa rzutowego to doskonały trening i świetny wstęp do perfekcyjnego posługiwania się w przyszłości wędziskiem spinningowym.
Gorąco polecam.

Rysunki pochodzą ze strony: www.castingsport.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.